Stanislav Černák Hokej

Na košickom ľade bez bodu: Nepomohli ani presné zásahy Brabenca a Podkonického

Repríza vlaňajšieho finále extraligy dopadla lepšie pre Východniarov. Blysol sa najmä slovenský reprezentant so skúsenosťami z NHL Marek Svatoš, ktorý proti nám nazbieral 4 kanadské body.

Ilustračný obrázok k článku Na košickom ľade bez bodu: Nepomohli ani presné zásahy Brabenca a Podkonického

HC Košice – HKM Zvolen 5:2 (0:0, 3:2, 2:0) Góly: 23., 28. Sojčík, 31. Jenčík, 48. Nagy, 58. Svatoš – 30. Brabenec, 31. Podkonický. Rozhodovali: Kubuš – Kacej, M. Korba, vylúčení: 4:5, presilovky: 3:1, oslabenia: 0:0, 3816 divákov

Úvodná tretina medzi košickými „oceliarmi“ a zvolenskými „rytiermi“ veľa vzruchu nepriniesla. V úvode mali k dispozícii domáci hráči presilovú hru, počas ktorej zaujala v 4. minúte strela Jenčíka do vrchnej konštrukcie hosťujúcej bránky. V ďalšom priebehu obidve družstvá dobre bránili a napádali sa v strednom pásme už pri rozohrávke. Od 14. minúty si v početnej výhode zahrali aj Zvolenčania, ale nič z nej nevyťažili. Dve minúty pred koncom úvodnej dvadsaťminútovky zaujali šance domáceho Svatoša a na opačnej strane obrancu Hraška.

Brabenec s Podkonickým stihli vyrovnať, no to bolo všetko

Vstup do druhej tretiny vyšiel domácim hráčom, ktorí v 23. minúte zužitkovali presilovú hru 5 proti 4. Sojčíkov nahodený puk sa od zvolenskej hokejky dostal za Šimkov chrbát – 1:0. O tri minúty neskôr to pred košickou bránkou skúšal tvrdou strelou Ťavoda a z následného protiútoku nepochodil pred Šimkom košický center Marcinko. V 28. minúte už Košičania vyhrávali 2:0, keď sa v početnej výhode znova presadil Sojčík, po Cebákovaj strele od modrej čiary dorazil vyrazený puk do zvolenskej siete. V polovici stretnutia našiel pred Hylákom voľného Brabenca krídelník Peter Zuzin a hostia znížili na rozdiel jedného gólu – 2:1. Už o niekoľko sekúnd neskôr zrovnal v presilovke Podkonický, ktorý šikovne tečoval puk po Muchovej strele – 2:2. Ešte v tej istej minúte sa v prečíslení dvoch proti jednému ocitli Svatoš s Jenčíkom a druhý menovaný po ideálnej prihrávke poľahky skóroval – 3:2. Hostia pridali smerom dopredu a vytvorili si tlak, našťastie pre domácich z neho nič nevyprodukovali. Hra sa postupne vyrovnala a hra sa prelievala z jednej strany na druhú.

Tretie dejstvo začali aktívnejšie „oceliari“ a v 45. minúte sa ocitol v dobrej šanci Bicek, no Šimko zasiahol aj so šťastím. Kapituloval však o tri minúty neskôr z hokejky Nagya, ktorý v početnej výhode zužitkoval prihrávku Biceka – 4:2. V 49. minúte zvonila po Svatošovom teči pravá žŕdka zvolenskej bránky, stav sa však nezmenil. V 56. minúte sa dostal do ideálnej streleckej pozície Škvaridlo, ale dobre postavený Hylák mu nedovolil skórovať. Bodku za stretnutím dal v 58. minúte Svatoš – 5:2.

Hlasy trénerov

Anton Tomko, tréner Košíc: „Do zápasu sme nastúpili koncentrovane. V prvej tretine sme mali dobrý pohyb, škoda nevyužitých príležitostí. V druhej sme išli do vedenia 2:0, súper však v krátkom časovom úseku vyrovnal na 2:2. Pozbierali sme sa a hneď nám vyšiel protiútok. Do záverečného dejstva sme išli s tým, aby sme neurobili vzadu zbytočnú chybu a naopak čakali na príležitosti. Tie prišli a využili sme dve šance i keď ich bolo viac.“

Ľubomír Oslizlo, tréner Zvolena: „Zápas nedopadol tak ako sme si predstavovali. Vedeli sme, že Košice nemali teraz dobré výsledky a povedali si, že pokiaľ zvládneme prvú tretinu, tak môžeme niečo uhrať. Našimi zbytočnými faulmi sme súperovi ponúkli presilovky a ten ich skúsene využil. Aj za nepriaznivého stavu sme to nevzdali a podarilo sa nám vyrovnať, no dostali sme zbytočný gól, keď sme zabudli na hráča. Rozhodlo ďalšie oslabenie na 2:4 a potom sme sa už márne pokúšali urobiť niečo s výsledkom.“