Stanislav Černák Hokej

Nečakaná prehra v Martine: HKM chceli pod Turcom bodovať, realita bola iná

Hokejisti úradujúceho majstra HKM Zvolen prehrali v 2. kole extraligy na ľade MHC Mountfield Martin 1:2, keď sa o triumf domácich postaral dvoma gólmi Michal Važan.

Ilustračný obrázok k článku Nečakaná prehra v Martine: HKM chceli pod Turcom bodovať, realita bola iná

V úvodných minútach sa mužstvá len oťukávali. Najmä domáci mysleli predovšetkým na obranu. V 4. minúte sa dostal do dobrej pozície Ďatelinka, ale minul. Potom už prevzali iniciatívu na svoje hokejky favorizovaní hostia. Pozornosť Šúreka v bránke vyskúšali postupne Brabenec, Huňady a. Baláž. Až potom sa osmelili do útoku aj domáci. Najprv ohrozil Šimka Markovič, potom ten istý hráč mieril vedľa, ale v 15. minúte Važan švihom prekonal brankára hostí.

Hra sa vyrovnala. Raz sa hralo pred jednou, raz pred druhou bránkou. V druhej tretine však mali prekvapujúco viac z hry domáci. Brankár Šimko sa poriadne zapotil najmä pri strelách Berana a Murčeka. V 34. minúte sa po dobre zahratej presilovke presadil opäť Važan a Martin viedol prekvapujúco, ale zaslúžene 2:0. Aj keď sa hralo väčšinou v tretine hostí, v 38. minúte z protiútoku bol úspešný Škvaridlo a strelil kontaktný gól.

Zvolen v tretej tretine síce pridal, ale domáci sa umne bránili a čo prešlo, to zneškodnil výborne chytajúci Šúrek. Domáci nebezpečne kontrovali z rýchlych protiútokov, v bránke hostí bol však veľkou oporou Šimko. Najväčšie šance mali v tejto časti hry v 46. minúte P. Zuzin, keď išiel sám na Šúreka, ale domáci brankár sa nedal prekonať. Na druhej strane v 56. minúte Tupý zblízka neprekonal výborného Šimka. V závere to bola poriadna dráma. Domáci sa dokázali ubrániť aj 15-sekundovej presilovke 6:4 a získali nečakané, no zaslúžené víťazstvo nad majstrom. Premiéra nového trénera Daniela Babku v domácom prostredí bola teda úspešná.

MHC Mountfield Martin – HKM Zvolen 2:1 (1:0, 1:1, 0:0) Góly: 15., 34. Važan – 38. Škvaridlo. Rozhodovali: D. Konc – Gavalier, Tornay, vylúčení: 4:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 2700 divákov

Hlasy trénerov

Daniel Babka, tréner MHC: „V prvej tretine sme sa potrebovali v domácom prostredí oťukať. Získali sme jednogólové vedenie. V druhej tretine sme mali množstvo streleckých príležitostí a obrovské šance. Keby sme ich boli využili a pridali ďalší gól, mohlo to byť v tretej tretine pre nás jednoduchšie. Sme veľmi šťastní. Obetavosťou všetkých hráčov a výborným výkonom brankára sme to zvládli. Štart do extraligy sa nám teda vydaril. Dnes nám k víťazstvu pomohli aj naši fanúšikovia, ktorí vytvorili výbornú atmosféru.“

Lubomír Oslizlo, tréner Zvolena: „V Martine sme chceli bodovať, to sa nám však nepodarilo. Viazla nám kombinácia v strednom pásme a ťažko sme prechádzali do útočnej tretiny. A tak sme si nevytvorili sústavný tlak ani vyložené gólové príležitosti. Preto sme dali len jeden gól a to na víťazstvo nestačilo.“