Jozef Sliacky Hokej

Štyri víkendové body

Košice - HKM Zvolen 4:3 sn (1:2, 2:0, 0:1 - 0:0, 1:0) HKM Zvolen - Žilina 6:3 (2:2, 2:1, 2:0)

Päť prehier po predĺžení alebo po samostatných nájazdoch. Tie majú na konte hokejisti Martina a Zvolena. Je to maximum v našej extralige. Takéto prehry, hoci z nich plynie bod, mrzia vari dvojnásobne. Sympatické je, že Zvolenčania napriek tomu hrajú svoj hokej a sú v tabuľke pomerne vysoko. Podstatne horšie je na tom ich tradičný rival Slovan Bratislava, ktorý si cez víkend pripísal ďalšie dve prehry a klesol v tabuľke tak hlboko ako dávno nie. Pevne na koni sa drží majster z Košíc, s ktorým v piatok zohral Zvolen na východe vyrovnanú partiu, no napokon v samostatných nájazdoch ťahali Zvolenčania za kratší koniec.

Košice – HKM Zvolen 4:3 sn (1:2, 2:0, 0:1 – 0:0, 1:0)

Úvod stretnutia priniesol obojstranne rýchly hokej s ofenzívnym prejavom hry. Už v 4. minúte otvoril skóre stretnutia hosťujúci Baláž, ktorý na dvakrát prekonal Hudáčka – 0:1. Košičania odpovedali o dve minúty gólom Bartoša. Ten vyviezol puk zo strednej tretiny a strelou po ľade medzi Škrečkove betóny vyrovnal stav stretnutia – 1:1. Zvolenčania odpovedali takmer okamžite a v 7. minúte ich poslal opäť do vedenia Pucher, ktorý po peknej prihrávke Barinku z uhla vymietol ľavý horný roh domácej svätyne. Košičanom tento nepriaznivý stav nebol ľahostajný a čoraz viac ohrozovali bránu hostí. V záverečných sekundách prvej tretiny nepríjemne vystrelil od modrej čiary Homer, ale Škrečko stál na svojom mieste. Zvolenčania pokračovali v disciplinovanej hre aj v druhom dejstve, najväčšie šance si vypracovali počas presilovej hry v 24. minúte, keď osamotený Kovář nevyzrel na Hudáčka a vzápätí Juraško vypálil z bezprostrednej blízkosti, avšak domáci gólman sa nedal prekvapiť. Hostia mohli svoje vedenie zvýšiť v 30. minúte, ale Balážov strelecký pokus Hudáček zázračne kryl. Na druhej strane boli „oceliari“ blízko k vyrovnávajúcemu gólu, keď sa Homer ocitol sám pred Škrečkom, lenže netrafil bránku. O tri minúty už Steel aréna jasala, po ukážkovej akcii prvého útoku sa presadil Vorel, ktorý zužitkoval prihrávku Miklíka – 2:2. Emócie domácich fanúšikov umocnil o necelú minútu na to gól Haščáka, ktorý elegantnou strelou do ľavého horného rohu dostal po prvý raz v zápase svoj tím do vedenia 3:2. V záverečnej dvadsaťminútovke lepšie začali hostia, keď už v úvode sa do ideálnej šance dostal Barinka, avšak netrafil odkrytú časť brány. Na druhej strane mal v 46. minúte podobnú príležitosť Tomík, no striedajúceho Kristína nedokázal prekonať. Obe mužstvá hrali v ďalšom priebehu na doraz, hra sa prelínala z jednej strany na druhú. Iba vďaka dôraznému bráneniu sa obidva tímy len sporadicky dostávali do gólových príležitostí. V závere stretnutia hostia v snahe vyrovnať otvorili priestor pred svojou bránkou, Košičania to však nedokázali využiť. Dve minúty pred koncom duelu hrali Zvolenčania presilovku, z ktorej ubehlo iba šesť sekúnd a Čierny strelou od modrej čiary vyrovnal – 3:3. V zostávajúcom čase sa o víťazovi nerozhodlo a tak prišlo na rad predĺženie. V ňom mal obrovskú príležitosť Jenčík, ale zblízka netrafil priestor bránky. O všetkom rozhodli samostatné nájazdy, v ktorých mali viac šťastia domáci, keď sa presadil v prvom nájazde Bartoš a po ňom potešil košické publikum aj Miklík, kým hostia dvakrát nepremenili.

Góly: 6. Bartoš, 33. Vorel, 34. Marcel Haščák – 4. Baláž, 7. Pucher, 58. Čierny. Rozhodujúci samostatný nájazd premenil Bartoš. **Rozhodovali: **Kubuš – T. Orolín, Smrek, vylúčení: 3:3, navyše: 65. Tabaček (Košice) 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 5 491 divákov.

HKM Zvolen – Žilina 6:3 (2:2, 2:1, 2:0)

Trikrát Žilinčania pod Pustým hradom viedli, tri razy Zvolen vyrovnal a keď ku koncu druhej tretiny Čierny pridal ďalší gól, odrazu sa vývin stretnutia zvrtol naopak. Hostia začali zakríknuto, nechali sa na dlhé minúty zatlačiť do obrannej tretiny, domáci ich zvŕtali zo všetkých strán až dovtedy, kým im klesla pozornosť a vyrobili v presilovke chybu. V 5. min sa z nevinného útoku dvoch na dvoch a prvej strely „vlkov“ na bránku rozvlnila sieťka, Kokavec vypálil a odrazený puk Stupka usmernil do odkrytej bránky. Na odpoveď si počkali Zvolenčania do 12. min, opäť hrali presilovku, Chovanova strela sa odrazila pred Kovářa a ten z bezprostrednej blízkosti vyrovnal. V úvodnej tretine padlo nezvykle veľa gólov a o zvýšený prídel sa postaral aj Nemec, ktorý s istotou premenil v 14. min trestné strieľanie za prikopnutý puk Marcinka v bránkovisku. O 44 sekúnd neskôr sa konečne zrodila aj ukážková akcia s prečíslením, s nahrávačom Chovanom a gólovým strelcom Haščákom. V strednej časti najskôr zmrazila domácich hrúbka Puchera, stratil v strednom pásme puk, Smotrila forhendovým blafákom prekonal Kristína a vyhnal ho v 25. min z bránky. Pucher mal možno výčitky svedomia a hojil si ich tým najlepším spôsobom, v 33. min doslova prestrelil Laca v bránke. Na vývine zápasu sa dosť podpísalo dvojité vylúčenie Žilinčanov za faul a aj za hráčsku lavicu. Presilovku o dvoch hráčov podfarbila typická bomba obrancu Čierneho a domáci sa prvýkrát v zápase dostali v 37. min do vedenia. Trestná lavica opäť úradovala v tretej tretine, až na štyri minúty si na ňu zasadol Ftorek a domáci gólom ako cez kopirák s tým úvodným ich potrestali, strieľal Chovan a Kovář do prázdnej bránky po vyrazenom puku skóroval. Po ďalších 39 sekundách Bokroš od modrej v pokračujúcej presilovke pridal ďalší gól Zvolena a rozhodol o víťazovi.

Góly: 12. a 46. Kovář, 14. Haščák, 33. Pucher, 37. Čierny, 47. Bokroš – 5. Stupka, 14. Nemec z trest. strieľania, 25. Smotrila. Rozhodcovia Kubuš – Štefík, Novák, vylúčení 4:7, presilovky 3:0, v oslabení 0:1, 1 483 divákov.

Ostatné výsledky: **Skalica – Poprad 4:2, Slovan Bratislava – Martin 1:4, Žilina – Nitra 5:2. Trenčín – SR 20 5:3, SR 20 – Nitra 3:5. **Nedeľa: Poprad – Nitra 3:0, Martin – Košice 0:2, Trenčín – Slovan Bratislava 3:2, Skalica – Banská Bystrica 5:2.

1. Košice 26 18 3 2 3 95:39 62
  2. B. Bystrica 25 15 4 2 4 86:52 55
  3. Poprad 25 13 2 2 8 76:48 45

4. Zvolen 25 11 2 5 7 77:59 42 5. Trenčín 25 11 2 2 10 61:74 39 6. Martin 27 10 1 5 11 72:90 37 7. Slovan 25 10 2 2 11 66:60 36 8. Žilina 26 10 2 0 14 68:80 34 9. Skalica 25 8 3 1 13 60:76 31 10. Nitra 26 6 2 2 16 62:90 24