Jakub Forgács Správy

V Lešti školia 75 ľudí z celého sveta. Stanú sa odborníkmi na jadrové skúšky

Neďaleko Zvolena prebieha špeciálny tréningový kurz. Je najväčším z pohľadu počtu účastníkov z celého sveta a tiež s historicky najviac ženami.

Ilustračný obrázok k článku V Lešti školia 75 ľudí z celého sveta. Stanú sa odborníkmi na jadrové skúšky
Zdroj: TASR

Vo Zvolene a vo vojenskom výcvikovom priestore Lešť sa v týchto dňoch koná Medzinárodný úvodný tréningový kurz pre začínajúcich budúcich inšpektorov medzinárodnej Zmluvy o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBT). Jeho absolventi budú v štáte, ktorý popiera, že na jeho území došlo k jadrovému výbuchu, vykonávať inšpekciu.

Veľká pocta

Práve hľadanie dôkazov o tom, či bol alebo nebol vykonaný jadrový výbuch, bude hlavnou úlohou inšpektorov po vstupe CTBT do platnosti. Zmluva je od roku 1996 otvorená na podpis v New Yorku. Vstúpi do platnosti vtedy, ak ju ešte ratifikujú USA, Čína, Izrael, Irán, Pakistan, India a Severná Kórea. Potom však musí byť jej verifikačný systém plne funkčný – a to vrátane možnosti vykonávať medzinárodné inšpekcie na mieste.

Predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR Marta Žiaková považuje konanie cvičenia na Slovensku za veľkú poctu, no aj záväzok a zodpovednosť. Slovensko už hostilo osem prípravných kurzov v oblasti Turecký vrch, tento krát ide o prvý kurz v regióne Zvolen a Lešť.

„Je to výzva pre všetky zúčastnené inštitúcie, chcem však poďakovať Ministerstvu zahraničných vecí a európskych záležitostí a Ministerstvu obrany za ich spoluprácu. Chceli by sme v nej pokračovať a otvoriť tak cestu pre ďalšie činnosti prípravnej komisie na Slovensku,“ uviedla dnes Žiaková na tlačovej konferencii v Lešti.

75 ľudí z celého sveta

Výkonný tajomník CTBTO Lassina Zerbo pripomenul, že aktuálny kurz je zatiaľ najväčším z pohľadu počtu účastníkov z celého sveta. Až 75 ľudí sa naučí všetko potrebné pre inšpekcie v teréne. Výcvik inšpektorov v SR je úvodnou časťou 3. tréningového cyklu CTBT (2016–2020). CTBTO vybrala účastníkov výcviku na základe predložených 139 nominácii signatárskych krajín zo všetkých regiónov. Lassina Zerbo tiež zdôraznil, že kurzu sa zúčastňuje historicky najviac žien.

Technické kontrolné mechanizmy Zmluvy (tzv. medzinárodný monitorovací systém) obsahujú 316 zariadení po celom svete (medzi nimi sú seizmické, rádionuklidové, infrazvukové a hydroakustické stanice), z ktorých sú odosielané on-line dáta do medzinárodného dátového centra vo Viedni, pričom k dátam má prístup aj Slovensko. Tieto dáta môžu mať aj civilné využitie – napríklad sa využívali po jadrových testoch v Severnej Kórey, či po jadrovej katastrofe vo Fukušime.

Pozrite si v priloženej fotogalérii aj veľké vojenské cvičenie, ktoré prebiehalo prednedávnom v Lešti!

V OBRAZOCH: Medzinárodné cvičenie protivzdušnej obrany v Lešti
23
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM