Jozef Sliacky Hokej

Víťazstvo nad Bystricou takmer po dvoch rokoch

HKM Zvolen - HC 05 Banská Bystrica 5:3 (1:3, 2:0, 2:0)

Po prvej tretine to vyzeralo tak, že Zvolen bude pokračovať v sérii prehier. V tradičnom derby s Banskou Bystricou prehrával 1:3, no v druhej tretine skóre zrovnal a v záverečnom dejstve rozhodol o tom, že všetky body zostanú pod Pustým hradom. Slovan si zaknihoval ďalšiu prehru, a to na ľade poslednej Nitry. Práve do Bratislavy cestujú hokejisti Zvolena v piatok.

HKM Zvolen – HC 05 Banská Bystrica 5:3 (1:3, 2:0, 2:0)

Typické derby bez ohľadu na tabuľkové postavenie doprialo v prvej tretine najmä ‚baranom‘ spod Urpína. Osvojili si poučku ťať zaživa hneď spočiatku a Zvolenčanov hermeticky uzavreli v bezpečnostných zónach. V 3. min Rumpel ekvilibristicky v páde otvoril skóre, v 13. min Kolba v presilovke od modrej zvýšil a aj keď Zuzin v 18. min zázračne prestrelil húštinu tiel a znížil, 22 sekúnd pred klaksónom Tománek v presilovke uplatnil svoju povestnú dravosť. Druhá tretina navodila zvrat a najlepším dôkazom boli dva identické góly Zvolena, v 27. min Čierny pri presilovke znížil a v 29. min z podobnej situácie vyrovnal Barinka. Záverečná tretina vyplavila adrenalín do absolútnych výšok, zhruba 300 bystrických fanúšikov hnalo svojich do ofenzívy, na druhej strane zasa Zvolenčania túžili po derby prehrách po vysnívanom víťazstve. V záverečnej tretine sa pretláčali obe strany ako pri ‚armwrestlingu‘, po vylúčení hosťujúceho Vantrobu krásnym projektilom Baláž v 44. min prvýkrát poslal Zvolen do vedenia. Derby ako remeň nakoniec prialo Zvolenčanom, ktorí si pretrhli negatívnu bilanciu zápasov a zastavili hostí vo víťaznom ťažení. Štyri minúty pred koncom si šiel na trestnú lavicu sadnúť domáci Bokroš, brankár Škrečko obstál pri možnosti Tománka a viac už riešiť nemusel. Repete nastalo po faule Kovářa necelé tri minúty pred koncom, no táto hodená rukavica na víťazstve domácich nič nezmenila, ba naopak, po chybe hosťujúcej obrany Jurík spečatil v oslabení víťazstvo Zvolenčanov.

Góly: 18. Zuzin, 27. Čierny, 29. Barinka, 44. Baláž, 59. Jurík – 3. Rumpel, 13. Kolba, 20. Tománek. Rozhodcovia J. Konc – Orolín, Štefík, vylúčení 12:12, navyše Čierny (Zvolen) 10. min za zhodenie rukavíc, presilovky 3:2, v oslabení 0:0, 1830 divákov.

HKM Zvolen: Škrečko – Čierny, Hranáč, Bokroš, Ďaloga, Valach, Juraško – Kovář, Jurík, Chovan – Barinka, Pucher, Baláž – Škoda, Zuzin, Záhorovský – Leskovjanský, Otčenáš, Marcinek

Ostatné výsledky: Poprad – Trenčín 4:1, Martin – Skalica 5:3, Nitra – Slovan Bratislava 4:3, Žilina – Košice 2:3.

1. Košice 32 21 5 2 3 116:53 78
  2. B. Bystrica 31 19 3 2 7 109:71 65
  3. Poprad 31 16 4 2 9 99:62 58

4. Zvolen 32 13 3 6 10 96:80 51 5. Trenčín 32 14 2 2 14 81:97 48 6. Skalica 32 13 3 2 14 95:95 47 7. Martin 32 13 1 4 14 85:103 45 8. Slovan 31 11 2 4 14 83:84 41 9. Žilina 31 10 2 0 19 73:96 34 10. Nitra 32 9 2 2 19 79:112 33 11. SR 20 18 0 0 1 17 23:86 1

Program 31. kola v piatok 3. decembra: Slovan Bratislava – HKM Zvolen, Žilina – Poprad, Nitra – Košice, Banská Bystrica – Martin, Skalica – Trenčín.

TASR, cky

Cez prvú prestávku padli vo zvolenskej šatni aj tvrdé slová

Dátum 18. január 2009, kedy Zvolenčania ešte v predminulej sezóne porazili stredoslovenského suseda, je definitívne vymazaný. Odvtedy sa v siedmych vzájomných zápasoch v rade márne pokúšali o víťazstvo, ale na ôsmy pokus to konečne vyšlo. Po prvej tretine prehrávali zakríknutí domáci 1:3, do druhej však nastúpili ako úplne iné mužstvo a druhý celok tabuľky doslova prevalcovali. Nie je ťažké si domyslieť, čo sa cez prestávku odohrávalo vo zvolenskej šatni. „Padli tam tvrdé slová. Povedali sme si, že takto nemôžeme hrať a musíme sa zodvihnúť. Potom sme do toho išli ako jeden muž. Začali sme viac korčuľovať, zrážať sa, hrať nátlakovo. Dôležité bolo, že sme dokázali využit aj presilovky,“ vypočítaval rozhodujúce momenty zápasu útočník Michal Chovan. „V minulých zápasoch nám práve presilovky veľmi nevychádzali, ale teraz sa nám podarilo až v troch skórovať a verím, že nám to tak pôjde aj ďalej,“ //dodal autor dvoch gólových asistencií. Obaja súperi si na ľade nedarovali ani centimeter, išli do seba na sto percent a na ľade sa permanentne iskrilo. K videniu bolo aj niekoľko bitiek, dokopy udelili rozhodcovia 82 trestných minút. //„Bola tam vypätá atmosféra, ľudia kričali a to určite zdvihlo hladinu adrenalínu. Keď už začne šarvátka, musíme ísť do nej všetci a treba si pomôcť,“ dodal Michal Chovan.

Hostia doplatili predovšetkým na časté vylúčenia, až v troch oslabeniach inkasovali. //„Keď hráte za jednu tretinu 14 minút v oslabení, ani dobré mužstvo to nedokáže udržať. Posadili sme tak Zvolenčanov na koňa, my sme boli naopak z oslaboviek dosť vybití. Samozrejme sme to nevzdávali, bojovali sme až do konca. V závere sme chceli dať kontaktný gól, potom by sme skúsili power play. Bohužiaľ to nevyšlo. Bol to ale vynikajúci hokej s nasadením, ktorý sa divákom musel páčiť,“ //skonštatoval banskobystrický útočník Ján Sýkora.

Podľa zvolenského trénera Ernesta Bokroša hráči dokázali, že keď sa chce, tak to ide. Jeho slová po víťaznom zápase zneli možno tvrdo, ale určite mali niečo do seba.// „Povedali sme si pravdu do očí,“ opísal chvíle cez prvú prestávku, kedy sa Zvolenčania dokázali neskutočne zmobilizovať. //„Banskobystri­čania v predchádzajúcich zápasoch proti nám vždy chceli viac, videl som na nich väčšie oduševnenie. Neunášam hráčov typu "dajte mi zmluvu a nič po mne nechcite“. Nie je možné, keď sa chce niekto len zúčastňovať. Slová ako kríza či deka sú len výhovorky, nech každý tvrdo pracuje. Takto musíme hrať stále," naznačil zvolenský kouč, kadiaľ vedie cesta za bodmi nielen v prestížnom derby.