Všetko o štrajku v kraji: Najviac sa búria gymnáziá, štrajkuje až 7 218 zamestnancov

Školskí zamestnanci z nášho kraja zobrali štrajk pevne do rúk a do vzbury sú odhodlaní sa zapojiť vo veľkom. Štrajkovať na stredných školách bude 1 995 zamestnancov, v základnom školstve dokonca až 5 223 ľudí. Tu sú dôležité informácie, čísla a fakty...

Marcel Mojžiš
Ilustračný obrázok k článku Všetko o štrajku v kraji: Najviac sa búria gymnáziá, štrajkuje až 7 218 zamestnancov
Foto: Jaroslav Dodok

V rámci stredného školstva sa v Banskobystrickom kraji do ostrého štrajku zapojí 1995 zamestnancov, čo predstavuje 60,1 % zamestnancov na školách, ktoré sa zapojili do štrajku. V rámci základného školstva sa k štrajku pripojí 231 inštitúcií v kraji. Celkovo ide o 5223 zamestnan­cov, zo štrajkujúcich škôl je to 70,60 % pracovníkov. Zatvorených ostane 188 inštitúcií základného školstva.

Na námestí zhromaždenie nahnevaných

Uviedli to Iveta Majerová, predsedníčka Rady Základných organizácií Odborového zväzu (ZO OZ) pracovníkov školstva a vedy (PŠaV) na Slovensku – Združenie stredného školstva v krajoch Banskobystrický, Trenčiansky a Žilinský a Magdaléna Ponická, krajská predsedníčka Rady OZ PŠaV združenia základného školstva v Banskobystrickom kraji. Vedúca oddelenia Odborných a metodických činností Krajského školského úradu (KŠÚ) v Banskej Bystrici Mária Kolárska doplnila, že v kraji je 378 materských škôl, 278 základných škôl, 87 stredných škôl a 38 špeciálnych škôl.

Štrajk školských zamestnancov má odštartovať v budúci pondelok. Na banskobystrickom Námestí SNP sa v rámci neho bude konať zhromaždenie. Z celkového počtu 18 gymnázií v zriaďovateľskej pôsobnosti Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) sa do štrajku pripája 17, z celkového počtu 47 stredných odborných škôl a školských zariadení v rámci BBSK sa ku štrajku pripája 30. Chcú tak urobiť aj v školách v zriaďovateľskej pôsobnosti KŠÚ Banská Bystrica v celkovom počte 17 a jedna cirkevná škola, dodala Majerová.

Riadne učí len 17 škôl

Ako ďalej prezradil hovorca BBSK Peter Hajnala, zo 65 škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja riadne v pondelok učí 17 škôl, dve majú náhradný program, dva školské internáty budú otvorené, jedno centrum voľného času bude otvorené a v 43 školách sa učiť nebude. V školách a školských zariadeniach BBSK je spolu 3576 zamestnancov, z toho štrajkuje 1607, teda 44,93 %.

„Najvyššia podpora a účasť na štrajku je na gymnáziách. K štrajku sa zatiaľ pripojili aj štyri školy, na ktorých nepôsobí odborová organizácia,“ povedala Majerová. Dodala však, že situácia je stále ešte otvorená. Majerová pripomenula, že štrajk je vyhlásený ako časovo neobmedzený, ale o jeho ukončení môže rozhodnúť buď štrajkový výbor zväzu, alebo aj štrajkové výbory na školách.

Ako pokračovala, vzhľadom na termín konania štrajku (záver roka, Vianoce) a fakt, že zamestnanci za účasť na ňom prídu o mzdu, čo sú podľa Majerovej doslova existenčné dôvody, ktoré veľmi výrazne ovplyvňujú rozhodnutie zamestnancov, či sa zapoja do štrajku a na koľko dní, majú podľa nej informácie, že na niektorých školách sa bude štrajkovať jeden deň, dva až tri, alebo päť dní.

Chcú to potiahnuť aj dlhšie

Najviac zatvorených škôl v rámci základného školstva by malo byť v okresoch Banská Bystrica – 28, Zvolen – 25 a Brezno – 25. Najmenej zasa v okrese Krupina – 9. Protest zamestnancov základného školstva má byť podľa informácií Ponickej viacdenný. Pod združenie základného školstva spadajú základné a materské školy, školské zariadenia – školské jedálne, školské kluby, centrá voľného času, základné umelecké školy. Pod stredné školstvo patria gymnáziá, stredné odborné školy, špeciálne školy a školské zariadenia.

Zdroj: TASR

Odporúčame