Jakub Forgács Správy

Aj pranie môže byť veda, chcete dôkaz? Takto vyzerá vo zvolenskej nemocnici

Hygiena je v zdravotníckom zariadení na prvom mieste, zvlášť v čase zložitej epidemiologickej situácie. Premýšľali ste niekedy, ako nemocnica perie?

Ilustračný obrázok k článku Aj pranie môže byť veda, chcete dôkaz? Takto vyzerá vo zvolenskej nemocnici
1
Galéria
Zdroj: Nemocnica Zvolen

Zaujíma vás, kde končí znečistená nemocničná bielizeň a ako ju perú? Nemocnica AGEL Zvolen spotrebuje mesačne približne 11 ton bielizne zo všetkých oddelení a ambulancií. Zdravotnícka bielizeň potom končí v práčovni, kde sa perie pri najvyšších teplotách a v pracích prostriedkoch namiešaných podľa špeciálnych receptúr. Informovala o tom hovorkyňa skupiny Martina Pavliková.

Hygiena na prvom mieste

Hygiena je v zdravotníckom zariadení na prvom mieste, zvlášť v čase zložitej epidemiologickej situácie. „Nedá sa ani presne povedať, koľko pracieho prostriedku minieme pri desiatkach ton bielizne, pretože sa dávkuje podľa typu a miery znečistenia daných textílií,“ vysvetľuje úvodom Katarína Škrovinová, konateľka firmy, ktorá zabezpečuje pranie bielizne zo zvolenskej nemocnice.

Zdravotnícka bielizeň sa perie rôznymi pracími procesmi certifikovanými pracími prostriedkami s najvyššou účinnosťou dezinfekcie. Zaujímavosťou je, že každé pranie je špecifické, pracie prostriedky sú namiešané podľa špeciálnych receptúr obsahujúce bieliace a dezinfekčné prímesy.

V štyroch skupinách

Samotným praním sa proces nekončí. Kým sa dokonale čistá bielizeň dostane do nemocnice, pracuje na nej partia 13 ľudí rozdelených do štyroch skupín. Jedna len perie, druhá bielizeň triedi a pripravuje na žehlenie, tretia suší a žehlí a štvrtá expeduje.

Zdravotnícka bielizeň sa dováža v textilných vreciach, ktoré sú po každom použití opätovne opraté a ošetrené dezinfekčným prostriedkom. Na niektoré oddelenia je bielizeň dovážaná v transportných vozoch, ktoré slúžia ako dvojitá ochrana. Prísne hygienické pravidlá platia aj pre transport použitej aj čistej bielizne. Na odvoz aj dovoz sú vyčlenené samostatné vozidlá. V minulom roku bolo takto odvezenej až 128 ton použitej bielizne.

„Čistá a kvalitná bielizeň neodmysliteľne patrí k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach. Bielizeň má obdobný charakter ako zdravotnícky materiál určený na opakované použitie. Výsledkom pracieho postupu a procesu musí byť bielizeň bez chemickej a bakteriálnej kontaminácie. Pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti musíme zohľadniť aj to, že pacient na posteli trávi väčšinu času počas hospitalizácie. Na posteli vyšetrujeme aj robíme odborné výkony. Čistá, pohodlná, dobre upravená, bezpečná a funkčná posteľ preto zabezpečuje pohodlie, spokojnosť, kvalitný spánok a odpočinok pre pacienta,“ povedala Stanislava Píšová, námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť z Nemocnice AGEL Zvolen.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Nemocnica Zvolen spotrebuje mesačne približne 11 ton bielizne
1
Galéria
Zdroj: Nemocnica Zvolen

Najčítanejšie