Nedeľa 21. júl 2019 Daniel  17 °C
Správy

Aké bude využitie budovy po bývalom gymnáziu na Sekieri? Kraj predstavil 4 možné varianty

V budove po gymnáziu vo Zvolene by mohlo fungovať Spoločenské stredisko. Kraj predstavil 4 možné varianty využitia budovy navrhnuté odborníkmi.

Ilustračný obrázok k článku Aké bude využitie budovy po bývalom gymnáziu na Sekieri? Kraj predstavil 4 možné varianty
2
Galéria

Vo štvrtok 11. apríla predstavila župa spolu občianskym združením Punkt možné scenáre revitalizácie budovy na zvolenskom sídlisku na základe prvotnej komunikácie so záujemcami. “Pre čo najväčšiu udržateľnosť a pre vykrytie funkcií, ktoré na sídlisku chýbajú, by bolo najvhodnejšie budovu obsadiť viacerými nájomníkmi, ktorí obyvateľom ponúknu rôzne služby,” hovorí Milota Sidorová z občianskeho združenia Punkt.

Budovu bývalého gymnázia vnímajú ako ideálnu príležitosť pre vytvorenie spoločenského centra na sídlisku aj samotní obyvatelia, čo vyplynulo z výsledkov dotazníkového prieskumu.

Na základe požiadaviek záujemcov a priestorových daností budovy vypracovali predbežnú štúdiu aj architekti z Ateliéru 2021. “Podľa ideálneho scenára by v časti budovy, ktorá smeruje k malému námestíčku, mali byť umiestnené najmä služby pre verejnosť. Ďalej by sa v budove mali nachádzať priestory pre komunitné aktivity a smerom k zelenému areálu skôr pokojnejšie prevádzky poloverejného charakteru,” opisuje ideálnu situáciu Lívia Gažová z občianskeho združenia Punkt.

Kraj postupne pracuje aj so záujemcami o prenájom priestorov a na základe prvých rozhovorov sa črtajú 4 varianty využitia.

  • Prvý variant “Domov sociálnych služieb” počíta s jedným silným nájomcom, ktorý by v budove mohol vybudovať domov pre seniorov. “Z hľadiska spoločenskej potreby sídliska je tento variant menej vhodný, keďže sa zameriava výlučne na jednu skupinu užívateľov a nepredpokladá interakciu s verejnosťou,” komentuje tento návrh Milota Sidorová.
  • Druhý variant “Centrum zdravia” pridáva k sociálnej starostlivosti zdravotnícke stredisko v prednej časti budovy. Z hľadiska spoločenskej požiadavky je to lepší variant, avšak stále neposkytuje priestor pre denné potreby väčšej skupiny ľudí (detí, mladých ľudí, matiek, rodičov), ktorí sa v území aktívne nachádzajú.
  • Tretí variant “Spoločenské stredisko” mix verejných, poloverejných a súkromných služieb a funkcií, ktoré reagujú na chýbajúcu ponuku na sídlisku. V prednom trakte na prízemí sa nachádzajú predajne a obchody, na poschodí sú zasa komunitné a pracovné priestory. V zadnom trakte na prvom, aj druhom poschodí sa nachádza škola, či seniorské stredisko.
  • Štvrtý variant “Škola a komunita” obsahuje verejné funkcie, služby a komunitné priestory na prízemí a poloverejné priestory (škola, seniorské zariadenie) sú umiestnené na poschodí.

Poslanec BBSK Ondrej Lunter vysvetľuje ďalší proces: “Teraz budeme posudzovať finančnú náročnosť a udržateľnosť všetkých možností. Vypracujeme analýzu, ktorá možnosť je pre kraj a jeho obyvateľov najvýhodnejšia z finančného, ale aj spoločenského hľadiska.” Rozhodnutie bude musieť schváliť Zastupiteľstvo BBSK.

Zdroj: BBSK
Zdroj: BBSK
Zdroj: Dnes24.sk