Ilustračný obrázok k článku Balkovičová v ROZHOVORE: Najviac ma mrzí, že sa nám nedarí pohnúť v otázke plavárne a kúpaliska
Zdroj: archív Lenky Balkovičovej

Balkovičová v ROZHOVORE: Najviac ma mrzí, že sa nám nedarí pohnúť v otázke plavárne a kúpaliska

Ako zasiahla pandémia naše mesto a ako hodnotí svoje tri roky vo funkcii? Vyspovedali sme zvolenskú primátorku Lenku Balkovičovú.

Jakub Forgács Správy Samospráva
Jakub Forgács Správy Samospráva

Balkovičová v ROZHOVORE: Najviac ma mrzí, že sa nám nedarí pohnúť v otázke plavárne a kúpaliska

Ako zasiahla pandémia naše mesto a ako hodnotí svoje tri roky vo funkcii? Vyspovedali sme zvolenskú primátorku Lenku Balkovičovú.

Ilustračný obrázok k článku Balkovičová v ROZHOVORE: Najviac ma mrzí, že sa nám nedarí pohnúť v otázke plavárne a kúpaliska
Zdroj: archív Lenky Balkovičovej

Záver roka sa nezadržateľne blíži. Oslovili sme preto primátorku Mesta Zvolen Lenku Balkovičovú, s ktorou sme sa rozprávali o aktuálnych témach. Hovorili sme nielen o dopadoch pandémie. Zhodnotila aj svoje doterajšie pôsobenie vo funkcii a prezradila i to, čo by pred druhými „pandemickými“ Vianocami popriala Zvolenčanom.

Ako sa mesto popasovalo s pandémiou posledný rok? Aký mala vplyv na chod mesta? Čo sa stihlo, nestihlo, aké projekty v meste pandémia zabrzdila?

Pandémia zasiahla výrazným spôsobom aj do života Zvolenčanov. Prvotný šok vystriedalo dôsledné dodržiavanie opatrení – všetci si pamätáme obrázky nášho prázdneho námestia, ľudia naozaj obmedzili svoje kontakty a ostávali doma. Po čase však trpezlivosť postupne vystriedala apatia, únava, až odpor kopakovane zavádzaným a neustále sa meniacim obmedzeniam. Napokon sa názorové rozdiely medzi ľuďmi poriadne vyostrili.

Dnes cítim, že hlavnou úlohou mesta by malo byť upokojovanie situácie a pomoc (v rámci kompetencií) pri zvládnutí krízy.

Od začiatku pandémie smeboli nútení zatvoriť náš úrad iba raz. Práve začiatkom tohto roka postihlo ochorenie covid-19 našich zamestnancov až do tej miery, že už nebolo možné nechať ho prístupný pre verejnosť. Aj napriek nepriaznivej situácii sme zvládli zorganizovať niekoľko kôl celomestského testovania, aby sme pomohli našim obyvateľom, keďže im hrozilo, že bez negatívneho výsledku testu nebudú môcť nastúpiť ani len do práce. Pomohli sme pri zriaďovaní vakcinačného centra, zorganizovali pre všetkých záujemcov očkovanie priamo na sídliskách. Aj počas tohto roka som prakticky v dennom kontakte s pani riaditeľkou nemocnice, často vzájomne spolupracujeme – napríklad sme zakúpili prístrojové vybavenie, ktoré v nemocnici potrebovali. Pomáhali sme našim seniorom s dovozom nákupov, riešili desiatky žiadostí o pomoc od osamelých a chorých ľudí. Pandémia a s ňou súvisiaca práca pre Zvolenčanov by však bola téma na niekoľko samostatných článkov.

Jedným z jej negatívnych dôsledkov je napríklad omeškanie spustenia nových investícií v našom meste. Mnoho z nich bolo síce naplánovaných na tento rok, no dokončíme ich až v nasledujúcom. Nemálo sa ich v dôsledku pandémie dokonca predražilo – kvôli prudkému nárastu cien materiálov sme ich museli nechať opätovne naceniť a napokon za ne budeme musieť zaplatiť viac, ako sme pôvodne plánovali.

O to väčšiu radosť mám zo všetkého, čo sa nám podarilo urobiť pre Zvolenčanov. Končíme s obnovou predstaničného námestia, novú podobu sme dali športovisku pri základnej škole na Sekieri či uliciam Strážska cesta a Imatra na Západe. Prebrali sme parkovanie v centre mesta a rozbiehame dopravné projekty, ktoré postupne povedú k rezidentskému parkovaniu v okolitých častiach a na Západe. Aj keď sme si to všetci predstavovali rýchlejšie, mám radosť, že máme konečne v rukách územné rozhodnutie na kruhový objazd pri Hypernove. Teraz už štafetu preberá investor stavby, ktorým je BBSK. Novú, dôstojnejšiu podobu dostalo miesto posledného odpočinku padlých vojakov sovietskej armády. A to sú len najväčšie tohtoročné projekty, okrem nich by som mohla menovať desiatky ďalších.

Aj v náročnej dobe myslíme na budúci rozvoj nášho mesta. Podarilo sa nám vytvoriť partnerstvo s mestom Sliač a obcami Kováčová, Budča a Lieskovec, v rámci ktorého budeme mať možnosť čerpať 18 miliónov eur z eurofondov. Tento rok sa pracujeme na príprave potrebných dokumentácií. Samozrejme chystáme zásobník projektov, aby sme boli pripravení aj na ďalšie výzvy čerpať európske peniaze na rozvoj nášho mesta.

Nič z toho by sa nepodarilo bez nasadenia ľudí z mestského úradu. Som im zaň veľmi vďačná.

Podnikatelia v meste zatvorili alebo postupne zatvárajú prevádzky, mnohé z nich neprežijú a neobnovia svoju činnosť. Ak by pandémia pokračovala ďalej, čo by ste im poradili, ako majú prežiť, ako majú znovu rozbehnúť svoje prevádzky? Bude im mesto nápomocné?

Ide o ťaživú situáciu pre všetkých, samozrejme aj v nej pomáhame ako vieme. Pre tento rok sme napríklad odpustili poplatky za terasy, tiež polovicu nájmu pre drobných podnikateľov pôsobiacich v mestských priestoroch. Štát odpustil druhú polovicu, na nájom tak nemuseli vynaložiť ani cent a mohli sa sústrediť na zachovanie svojho živobytia. Umelcov zas podporujeme formou prenosov ich vystúpení cez internet. Uvedomujem si, že nepomôžeme každému, no robíme, čo je v našich silách.

Viac o tom, ako primátorka zhodnotila svoje doterajšie fungovanie vo funkcii, sa dočítate na ďalšej strane.

Ďalšie aktuálne správy

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín