Ilustračný obrázok k článku Banskobystrický kraj chce zabrániť zbytočným úmrtiam: Takto plánuje urýchliť očkovanie, FOTO
13
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Banskobystrický kraj chce zabrániť zbytočným úmrtiam: Takto plánuje urýchliť očkovanie, FOTO

Samospráva predstavila projekt mobilného očkovania, vrátane call centra, ktoré má najstarších aktívne obvolávať.

Jakub Forgács Správy Samospráva
Jakub Forgács Správy Samospráva

Banskobystrický kraj chce zabrániť zbytočným úmrtiam: Takto plánuje urýchliť očkovanie, FOTO

Samospráva predstavila projekt mobilného očkovania, vrátane call centra, ktoré má najstarších aktívne obvolávať.

Ilustračný obrázok k článku Banskobystrický kraj chce zabrániť zbytočným úmrtiam: Takto plánuje urýchliť očkovanie, FOTO
13
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Projekt mobilných očkovacích jednotiek, ktoré by chodili priamo do obcí a očkovali tých, ktorí sa nevedia dostať do očkovacích centier, predstavili na stredajšom tlačovom brífingu zástupcovia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Župa tak zareagovala na hrozivé štatistiky, podľa ktorých je na Slovensku dnes zaočkovaných len 32% ľudí vo veku nad 80 rokov. Priemer Európskej únie je pritom 60%. Informovala o tom Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie BBSK.

Zabránenie úmrtiam

„Každým dňom nečinnosti ministerstva zdravotníctva prichádzajú o život ľudia, ktorých vieme zachrániť a máme prostriedky na ich záchranu. Pomalé tempo očkovania seniorov od druhej polovice februára už spôsobilo, alebo ešte spôsobí, 40 úmrtí seniorov, ktorým dnes už nedokážeme zabrániť. V budúcnosti sa podľa štatistických odhadov infikuje ešte asi 890 seniorov, z čoho sme mohli zabrániť polovici. To spôsobí ďalších 62 nadmerných úmrtí. Týmto sa dá zabrániť urýchleným očkovaním najohrozenejšej vekovej skupiny nad 80 rokov,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter, opierajúc sa o dáta analytikov z iniciatívy Veda pomáha COVID-19.

Vicežupan tiež prečítal vyhlásenie matematika Richarda Kollára a ekonóma Martina Šustera zo spomínanej iniciatívy, v ktorom sa okrem iného uvádza: „Celkovo je na Slovensku nezaočkovaných ešte asi 125-tisíc ľudí nad 80 rokov. Na ich zaočkovanie by mali stačiť dve týždňové dodávky vakcín Pfizer/BioNTech. Rýchlejšie očkovanie seniorov znamená menej hospitalizovaných, menej pacientov vyžadujúcich umelú pľúcnu ventiláciu, rýchlejšie umožnenie elektívnych operácií a vo všeobecnosti lepšie zdravotníctvo pre všetkých.“

Očkovací autobus

Východisko, ako tieto nepriaznivé štatistiky zvrátiť a zabrániť zbytočným úmrtiam, vidí BBSK v zriadení mobilných očkovacích jednotiek a aktívneho call centra, ktoré by na základe údajov od mobilných operátorov oslovovalo cielene ľudí vo veku nad 70 rokov.

Ako uviedla Štepáneková, priamo do obcí by za nimi mohol chodiť očkovací autobus, v ktorom by bolo celé zázemie pre jeden či viac očkovacích tímov i uskladnenie vakcín.

K tým, ktorí sú úplne imobilní, by podľa jej slov mohol tím prísť až priamo domov. Partnerom kraja pre technické zabezpečenie autobusov je humanitárna organizácia Adra, ktorá má skúsenosti napríklad aj s mobilným testovaním či zriaďovaním kontajnerových MOM.

„Nemôžeme ďalej čakať na nečinnosť ministerstva. Preto sme v BBSK pripravení nasadiť mobilný očkovací tím, ktorí bude chodiť do obcí a domácností za tými, ktorí sa nemôžu dostať k vakcíne. Začíname cez call centrum cielene obvolávať ľudí v skupine 70+ a evidovať ich do nášho náhradníckeho systému nahradnici.sk. K tým, ktorí sa nevedia do očkovacieho centra dostať, vyšleme mobilnú očkovaciu jednotku,“ vysvetlil Ondrej Lunter.

Povolenie a vakcíny

Zároveň zdôraznil, že na úspech celého projektu je nevyhnutná súčinnosť ministerstva – to musí dať kraju povolenie i dostatok vhodných vakcín.

„Podľa našich výpočtov je pre celé Slovensko potrebných asi 60 mobilných očkovacích jednotiek, z ktorých každá denne zaočkuje 100 obyvateľov vo veku 70+ rokov – do konca júna tak môžeme mať zaočkovanosť vo vekovej skupine 70+ na úrovni 70%. Bez pomoci ministerstva, ktoré jasne stanoví podmienky i financovanie, je však naša aktivita len kvapkou v mori – musí existovať systém, do ktorého sa v prípade záujmu budú môcť prihlásiť všetci oprávnení záujemcovia,“ doplnil Ondrej Lunter.

„Podporu projektu priamo na brífingu vyjadrili aj zástupcovia poslaneckého zboru zastupiteľstva BBSK, Národnej rady a starostovia a primátori Božena Kováčová, Andrea Baníková, Alexandra Pivková, Tomáš Abel a Mikuláš Pál. Tí dostupnosť vakcín citlivo vnímajú aj cez podnety priamo od obyvateľov ich obcí,“ dodala Štepáneková.

Zábery očkovacieho autobusu nájdete v priloženej fotogalérii!

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Prečítajte si tiež

V OBRAZOCH: V Banskobystrickom kraji pomôže očkovací autobus
13
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín