Zmeny na úrade práce: Nezamestnaní sa musia hlásiť aj každý týždeň

Niektorí nezamestnaní sa od 1. marca musia hlásiť každý týždeň. Zvolenský Úrad práce chce týmto krokom zamedziť práci načierno a zneužívaniu štátnej podpory.

Stanislav Černák
Ilustračný obrázok k článku Zmeny na úrade práce: Nezamestnaní sa musia hlásiť aj každý týždeň
Foto: Stanislav Černák

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vo Zvolene zaviedol túto novinku 1. marca a tento experiment potrvá do 30. júna. V tomto opatrení sa zameriava najmä na dohodárov a poberateľov dávky v hmotnej núdzi, pretože tí tvoria viac ako polovicu nezamestnaných v našom regióne. Sústredí sa taktiež aj na obce, ktoré zamestnávajú týchto ľudí na menšie obecné práce.

Opatrenia už prinášajú svoj efekt

„Dôvodom tohto kroku bol enormný nárast nezamestnaných práve z týchto dvoch skupín. Sociálny systém sa zneužíva najmä pri dohodároch a taktiež prekvitá práca načierno,“ ozrejmil šéf zvolenského Úradu práce Milan Beľa. Sám Beľa však vie, že práci načierno nedokáže úplne zabrániť. K dispozícii má totiž iba štyroch kontrolórov a pri nezamestnanosti, ktorá prekračuje hranicu 10 tisíc ľudí, to ani nie je možné. „Tento krok nám už prináša svoje ovocie, pretože oproti 1. marcu máme v tomto čase o 1200 evidovaných nezamestnaných menej,“ nechal sa počuť Beľa a pokračoval, „na jednej strane je to pre mojich ľudí štvornásobok práce, ktorú vykonávali doteraz, ale efekt sa začína dostavovať. Na strane druhej viem, že čiernej práci nezamedzíme, ale aspoň sa o to snažíme.“ Tento krok zaviedli na Úrade práce vo Zvolene aj pre poberateľov dávok v hmotnej núdzi a to z toho dôvodu, že aj tu je riziko pracovania na čierno.

Zameriavajú sa aj na malé obecné služby

Úrad práce sa zameral aj na dediny, ktoré zamestnávajú ľudí pri menších obecných službách a taktiež dohodárov. „Začiatkom roka nám v evidencii nezamestnaných neúmerne stúpol počet poberateľov dávok v hmotnej núdzi. Zistili sme, že dôvodom je vyslovene získanie príspevku na aktivačné práce alebo malé obecné služby,“ prezradil riaditeľ zvolenského Úradu práce.

Niektorým starostom sa však tento krok nepáči. „Ešte budem individuálne rokovať so starostami jednotlivých obcí, ktorí využívajú tieto služby. Aby ste boli v obraze, tak vysvetlím, ako to funguje. Starosta obce podpíše s nezamestnaným, ktorí je poberateľom dávky v hmotnej núdzi zmluvu a tá ho zaväzuje odpracovať dve až štyri hodiny denne pre obec. Tieto dávky v hmotnej núdzi im vyplácame my, no nemáme to právo kontrolovať. Zistili sme však, že niektoré obce ako Lišov, Sielnica alebo Detvianska Huta majú na malý počet obyvateľov vysoký počet týchto malých obecných služieb. Len v Sielnici je ich 50. A pri tomto sa zneužíva systém, pretože tento príspevok je približne 60 eur a nie je možné, aby ich človek dostával, keď nič nebude robiť,“ ozrejmil Milan Beľa.

Niektorí sa hlásia raz za mesiac

Nie všetci sa však musia hlásiť počas týždenného cyklu. „Niektorých aktivačných pracovníkov voláme raz za mesiac alebo podľa toho ako sprostredkovateľka uzná za vhodné. Robíme to väčšinou pri takých, pri ktorých vieme, že pre obec skutočne pracujú,“ povedal riaditeľ Beľa.Riadtieľ Úradu preto apeluje na starostov. „Buď sa starostovia spamätajú a zoberú si iba toľko ľudí, koľko nevyhnutne potrebujú, alebo sa budú chodiť hlásiť každý týždeň.“

Na tieto novinky sa nesťažujú len starostovia obcí, ale aj niektorí nezamestnaní. „Nájdu sa ľudia, ktorí tvrdia, že ich každotýždenným cestovaním oberáme o peniaze, ale treba si uvedomiť, že dávka v hmotnej núdzi je spomínaných približne 60 eur a nezamestnaní z toho zas až tak veľa neprecestujú. Navyše si pri návšteve Zvolena môžu pozrieť ponuky Úradu práce alebo si prácu hľadať aj sami,“ dodal Beľa.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk