Aktualizované Jakub Forgács Správy

Dajte si pozor, Zvolenský okres čelí výstrahám 2. stupňa: Hrozia búrky aj prívalová povodeň

Záver pracovného týždňa má priniesť poriadne divoké počasie. Pred týmto varujú meteorológovia!

Ilustračný obrázok k článku Dajte si pozor, Zvolenský okres čelí výstrahám 2. stupňa: Hrozia búrky aj prívalová povodeň
6
Galéria

Ak sa chystáte von, dáždnik doma rozhodne nenechávajte. „V okrese Zvolen je zvýšená pravdepodobnosť výskytu silných búrok s krúpami, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre ľudské aktivity,“ uvádzajú meteorológovia zo Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ).

Pre náš okres vydali meteorológovia výstrahu 2. stupňa pred búrkami. Trvá v piatok do 17:45.

Ako ďalej uviedli meteorológovia, s búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 30 – 50 mm a nárazy vetra s rýchlosťou 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h).

„Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ píše sa na SHMÚ s tým, že pri spomínaných búrkach je možný výrazný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov). .

Počasie však môže narobiť ešte väčšie problémy. V piatok do 18:30 vydal SHMÚ pre okres Zvolen aj výstrahu 2. stupňa pred prívalovou povodňou.

„Vzhľadom na výskyt ľadochodu je predpoklad vzniku ľadových bariér s následným vzdutím vodných hladín na tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov, zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ uvádzajú meteorológovia

Foto: ilustračné

Búrky
6
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie