Správy

Dážď narobil vo Zvolenskej Slatine veľké problémy: Voda zaplavila rodinné domy

Vodný tok rieky Slatina sa vylial z koryta na poľnohospodársku pôdu. Tým to však neskončilo.

Ilustračný obrázok k článku Dážď narobil vo Zvolenskej Slatine veľké problémy: Voda zaplavila rodinné domy
14
Galéria
Zdroj: HaZZ

Obec Zvolenská Slatina vo Zvolenskom okrese vyhlásila 3. stupeň povodňovej aktivity (SPA). V stredu ráno to potvrdil hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.

Zaplavilo domy

Vodný tok rieky Slatina sa vylial z koryta na poľnohospodársku pôdu. Pre vysokú hladinu vodného toku Slatina sa zdvihla aj hladina toku Rybný potok, čo spôsobilo vyliatie vôd cez brehové čiary a zaplavilo rodinné domy.

Ako dodal, v utorok večer sa vo Zvolenskej Slatine vylial aj Slatinský potok. Druhý stupeň povodňovej aktivity vyhlásili v obci Dobrá Niva v okrese Zvolen na vodných tokoch Cesnakový potok, Hajtmanský potok, Studničný potok a Neresnica.

Prudký nárast hladiny Slatiny

„Na vodných tokoch Hron, Ipeľ, Slaná a Rimava prevláda výrazný vzostup vodných hladín a na strednom a dolnom Ipli je mierny vzostup vodných hladín,“ dodal hovorca s tým, že ich priaznivá situácia je v povodí Hrona, Slatiny a Slanej ovplyvnená aj manipuláciami na vodných stavbách.

V utorok večer vodohospodári zaznamenali prudký nárast hladiny vodného toku Slatina na prítoku do vodnej nádrže Môťová vo Zvolene, kde od 23.00 hod. pretrváva 3. SPA. Na odtoku z vodnej stavby Môťová je 1. SPA. „Znamená to, že povodňová vlna bola sploštená manipuláciou na vodnej stavbe,“ ukončil Bocák.

Na väčšine územia Slovenska dosiahli hladiny vodných tokov rôzne stupne povodňovej aktivity. Výstraha tretieho stupňa pred povodňami platí na Slovensku aktuálne pre desať okresov. Týka sa to okresov Trnava, Turčianske Teplice, Rajčanka Žilina, Prievidza, Zvolen, Revúca, Rožňava, Spišská Nová Ves, Gelnica a Košice okolie – Hornád. S výdatnejšími zrážkami na celom Slovensku treba počítať aj počas stredy, upozorňuje Slovenský hydrometeorolo­gický ústav.

V priloženej fotogalérii si môžete pozrieť, ako vyzerala situácia vo Zvolenskej Slatine počas dlhotrvajúceho daž­ďa!

Titul. foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Situácia vo Zvolenskej Slatine počas dlhotrvajúceho dažďa
14
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák
Zdroj: TASR

Najčítanejšie