Jakub Forgács Správy

Detská psychiatrička zo zvolenskej nemocnice: Rodičia by mali pri liečbe spolupracovať

V rozhovore sa dozviete aj to, aké ochorenia detí lieči, ako sa s detským pacientom počas liečby pracuje a čo má na úspešnú liečbu vplyv.

Ilustračný obrázok k článku Detská psychiatrička zo zvolenskej nemocnice: Rodičia by mali pri liečbe spolupracovať
2
Galéria
Zdroj: Nemocnica AGEL Zvolen

Aké ochorenia a poruchy liečite?

Najčastejšie ambulanciu navštevujú deti s ADHD, poruchami autistického spektra, rôznymi úzkostnými a depresívnymi poruchami, poruchami príjmu potravy a poruchami správania. Ale vyskytnú sa aj deti s psychotickými poruchami, posttraumatickou stresovou poruchou, psychosomatickými ťažkosťami a pod.

Prístup k detskému pacientovi je z vašej pozície istotne jedinečný, zahŕňa v sebe veľa diplomacie, ale aj taktiky. Sú prípady, kedy sa neviete aj vy akoby „pohnúť z miesta“?

Určite sú aj prípady, kedy nevieme pomôcť, deje sa to najmä vtedy, ak sám pacient alebo rodičia nemajú veľký záujem o spoluprácu alebo majú predstavu, že tabletky vyriešia všetky ich problémy a z ich strany žiadna zmena nie je potrebná. Ale tak liečba nefunguje, zázraky na želanie robiť nevieme. Ideálne je, keď sa v liečbe väčšiny duševných porúch u detí kombinuje liečba farmakologická s liečbou u psychológa, čiže psychoterapiou. Zároveň je ale dôležité poznamenať, že nie každé dieťa, ktoré navštívi ambulanciu, bude mať hneď predpísané lieky. Mám v sledovaní aj deti, ktoré farmakologickú liečbu nevyžadujú. Náročné na liečbu sú tiež deti so závažným organickým postihnutím, kedy sa snažíme aspoň o čiastočné ovplyvnenie nežiaducich prejavov v správaní.

Liečite aj deti s poruchami stravovania. Čo to znamená a aké najčastejšie príčiny tejto poruchy sa u detí vyskytujú?

Poruchy príjmu potravy sú súborom viacerých diagnóz, najčastejšie sa stretávame s mentálnou anorexiou a mentálnou bulímiou. Jednoznačnú príčinu nie je ľahké určiť, väčšinou sa jedná o kombináciu viacerých faktorov, napr. genetickej záťaže, temperamentových čŕt, nastupujúcej puberty, nízkeho sebavedomia, introverzie, disharmonického rodinného prostredia a pod. Tieto faktory nemusia byť zastúpené všetky, rôzne sa kombinujú.

O tom, aké skúsenosti má s rodičmi a na aké prípady nezabudne, sa dočítate na ďalšej strane.

Ďalšie aktuálne správy

Detská psychiatrička MUDr. Marcela Šoltýsová
2
Galéria
Zdroj: Nemocnica AGEL Zvolen
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM