Jakub Forgács Kultúra

Folkloristi z Maríny chystajú veľkú parádu. Vyvrcholením bude rúcanie mája

Tradičné rúcanie mája bude vo Zvolene spojené s predstavením. O program sa postarajú Folklórny súbor železničiarov Marína a Ženská spevácka skupina Marína

Ilustračný obrázok k článku Folkloristi z Maríny chystajú veľkú parádu. Vyvrcholením bude rúcanie mája
Zdroj: Udiča

Folklórny súbor železničiarov Marína, v spolupráci s Domom kultúry ŽSR a Súkromným centrom voľného času vo Zvolene uvádza každoročné tradičné rúcanie mája spojené s predstavením, pod názvom Ej, máje máje, zelenie máje… Konať sa bude v piatok 25. Mája o 17:30 vo veľkej sále Domu kultúry ŽSR vo Zvolene.

V minulých rokoch si súbor volal rôznych hostí, pred tromi rokmi to boli vynikajúci inštrumentalisti na gajdách Ľubomír Tatarka a medzičasom zosnulý fujarista Dušan Holík z Očovej, potom detský folklórny súbor Zornička, či folklórna skupina Poľanola. Tento rok sa predstaví len Marína so všetkými svojim zložkami – tanečnou zložkou, speváckou skupinou dievčat a speváckou skupinou žien, a všetkých bude doprevádzať a svoje sólové čísla zahrá aj ľudová hudba súboru. Svojou hrou na heligónke sa predstaví aj inštrumentalista súboru Adrián Šuška.

„Predstavíme sa starým osvedčeným blokom tancov z Horehronia v choreografii Jána Jamrišku, uvedieme aj novšiu choreografiu pod názvom „Do kola a Horu“ z Jakubian na Spiši, ktorá získala dobré ohlasy od porotcov krajskej súťaže choreografií folklórnych súborov na jeseň minulého roku. Prakticky v premiére uvedieme časť nového pripravovaného programového bloku tancov zo Zvolenskej Slatiny. Obe nové choreografie sú dielom manželov Sýkorovcov“, informuje vedúci súboru Andrej Sýkora.

„Momentálne sme veľmi omladený kolektív, čo vnímam pozitívne a veľmi ma teší, že mladí ľudia majú stále záujem o takýto druh aktivity. Na druhej strane nás čaká veľká výzva, a to nadviazať na doterajšiu prácu v Maríne a vybudovať si nový repertoár. Nejde to okamžite, chceme to robiť postupne, aby sme na každom našom vystúpení pre diváka priniesli niečo nové. Tešíme sa aj na letnú sezónu, kde nás okrem vystúpení v blízkej Sielnici, Dolnej Strehovej a Terchovej, čaká aj veľký profilový program na festivale Očovská folklórna hruda a zahraničný zájazd na medzinárodný folklórny festival CIOFF v bulharskej Varne“, dodáva vedúci súboru.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie