Diváci videli atraktívny duel odvekých rivalov. Barani vyrovnali v poslednej minúte riadneho hracieho času a po nájazdoch sa radovali z triumfu.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Bystričania so 7. výhrou v rade. V pohronskom derby zdolali HKM po nájazdoch
5

V prvej tretine mali viac gólových príležitostí domáci hokejisti, ale nedokázali ich premieňať. Konkrétne Mitchell pri pravej žrdi a Vandas, ktorému prekazil radosť brankár Williams famóznym zákrokom rukou ležiac na ľade. Do vedenia teda išla Banská Bystrica. Asselin najprv pred Skapskim neuspel, ale v ôsmej minúte ho prekonal z prečíslenia po chybe Pufahla a prihrávke Higgsa. Zvolen mohol vyrovnať Mitchellom, triafal z medzikružia do hornej žŕdk, neskôr Vandasom, ktorý prešiel pred gólmana hostí, ale zakončoval už z uhla. Hostia sa pred prestávkou tešili z gólu Ziga, no ten napokon po trénerskej výzve zvolenského kouča neplatil pre kontakt Sýkoru so Skapskim.

V strednom dejstve mal znovu viac z hry Zvolen. Voľný Obdržálek na dvakrát neuspel, na opačnej strane sa nepresadil pred brankárom HKM Faille. V 27. minúte Kytnár vyslal delovku od modrej a Pöyhönen účinne puk tečoval – 1:1. Pöyhönen mohol stav i otočiť, no taktiež opečiatkoval hornú žŕdku bystrickej svätyne. Domáci mali drvivý tlak, Kytnár zakončoval pred prázdnou bránkou, ale obranca hostí Ďatelinka v poslednej chvíli zasiahol hokejkou a zažehnal celú situáciu. V tretej tretine pokračovala zvolenská aktivita a v 44. minúte priniesla svoje ‚ovocie‘. Po peknej kombinácii a zadovke Šišovského sa presadil z kruhu Obdržálek – 2:1.

Bystričania mali možnosť na vyrovnanie v presilovke, Sýkora však mieril vedľa odkrytej bránky a už v hre piatich proti piatim ho parádne vychytal Skapski. Prekonať ho potom chceli i Faille a Zigo, nepodarilo sa im to, no 43 sekúnd pred koncom v šestici bez brankára sa napokon ujal Failleho bekhend a duel dospel do predĺženia. V ňom veľkú šancu nevyužil pred odkrytou svätyňou Williamsa Špirko, na opačnej strane neslávilov úspech sólo Šťastného. Rozhodli teda samostatné nájazdy, v ktorých uspeli ‚barani‘. Víťazný zásah zaznamenal v štvrtej sérii Faille.

Andrej Podkonický, tréner Zvolena: „My sme si dnes vytvorili tlak, mali sme množstvo šancí, ale nemáme šťastie v zakončení. Keď už sme aj otočili stav z 0:1 na 2:1, tak sme ten tretí gól nedali, navyše sme nastrelili asi tri žŕdky. Hrali sme dobre ofenzívne, no musíme ešte lepšie brániť, pretože súperi využívajú aj naše malé chyby a inkasujeme po nich góly. My sa na ne nadrieme. Musíme teda znovu začať od obrany a nájsť cestu ako zápasy vyhrávať.“

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Videli sme veľmi dobrý výkon na oboch stranách. Vedeli sme, že Zvolen na nás vyletí, čo sa aj potvrdilo v úvodných minútach. Držali nás domáci na dištanc, boli odhodlaní, my sme urobili pár zlých rozhodnutí v obrannom pásme s pukom a súper mal tak niekoľko šancí. Ale prežili sme ich bez ujmy a nám sa pre zmenu podarilo dať dva góly. Škoda, že nám ten druhý rozhodcovia neuznali. V druhej tretine nám dobre zachytal brankár, odhodlanie na našej strane nechýbalo, ale hralo sa viac v našom pásme, než by sme chceli. V tretej tretine sme sa zlepšili až po inkasovanom góle a v závere sme mali aj trochu šťastia. To sa naopak od Zvolena odklonilo, čo sme využili. Po vyrovnaní nechýbalo hráčom sebavedomie. Skvelý hokej napokon vyvrcholil v nájazdoch. Mohlo to skončiť dnes aj opačne, no chcem chalanom poďakovať za bojovný výkon a získané dva body.“

Éric Faille, autor dvoch gólov Banskej Bystrice, vrátane víťazného: „Čo sa týka vyrovnávajúceho gólu v závere riadneho hracieho času, dostal som dobrú prihrávku a snažil som sa to zakončiť klasicky, nič nevymýšľať. Podarilo sa. Bol to dôležitý moment. Veľmi nás teší siedma výhra v rade, pretože sme nemali dobrý vstup do sezóny. Teraz sa nám celkom darí, verím teda, že v takomto trende budeme aj naďalej pokračovať.“

HKM Zvolen – HC'05 iClinic B. Bystrica 2:3 pp a sn (0:1, 1:0, 1:1 – 0:0, 0:1)

• Góly: 27. Pöyhönen (Kytnár, Handlovský), 44. Obdržálek (Šišovský, Růžička) – 8. Asselin (Higgs), 60. Faille (T. Surový, Nemčík), rozh. sn Faille
  • Rozhodovali: M. Novák (SR), Adamec (ČR) – Výleta (SR), Vyšný (ČR)
  • Vylúčení na 2 min: 4:4
  • Presilovky: 0:0
  • Oslabenia: 0:0
  • 2914 divákov
  • Zvolen: Skapski – Vandane, Pufahl, Růžička, Zeleňák, Drgoň, Pöyhönen, Fraser – Vandas, Špirko, Obdržálek – Zuzin, Mitchell, Kelemen – Handlovský, Kytnár, Michal Chovan – Andrisík, S. Petráš, Šišovský
  • B. Bystrica: Williams – Kubka, Ďatelinka, K. Sloboda, Biro, Marshall, Nemčík – Asselin, Higgs, Selleck – J. Sýkora, Faille, Zigo – Gabor, Češík, Kabáč – R. Varga, T. Surový, A. Šťastný – Lichanec

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery zo zápasu!