Marek Demeter Futbal Futbal

FOTO: Futbalový stánok má byť pýchou Zvolena. Stihne sa dokončiť do začiatku novej sezóny?

Nepochybne každému športovému priaznivcovi Zvolena už srdce plesá po novom futbalovom štadióne. Futbaloví nadšenci sa môžu tešiť na nové tribúny, priestory aj vynovený areál. Ako to vyzerá s rekonštrukciou? Vyspovedali sme riaditeľa MFK Lokomotíva Zvolen!

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Futbalový stánok má byť pýchou Zvolena. Stihne sa dokončiť do začiatku novej sezóny?
Foto: Marek Demeter / Zdroj: Dnes24.sk

Futbalisti MFK museli pre výstavbu nových tribún odohrať niekoľko zápasov v Banskej Bystrici. Hoci čelní predstavitelia futbalového klubu spočiatku oslovili Detvu, aby mohli Zvolenčania hrať svoje domáce zápasy v „prirodzenejšom“ regióne, zväz však neodobril ich štadión: „Nespĺňal základné náležitosti na druhú ligu,“ vysvetľuje riaditeľ MFK Lokomotíva Zvolen Peter Svetlánsky. Podľa jeho slov vyšli Zvolenu Bystričania veľmi v ústrety: „Na počudovanie bol a je v tomto prípade vzťah Zvolen – Banská Bystrica veľmi dobrý, za čo sme vďační, a to isté platí aj o prístupe.“

Nové tribúny aj press zóna

Kompletná rekonštrukcia zvolenského štadióna zahŕňa predovšetkým úplne nové tribúny. Tie pojmú 1780 divákov. Vo svojom vnútri budú ukrývať priestory pre rozhodcov, delegátov, bude zriadená dopingová a rehabilitačná miestnosť či veľká press zóna pre novinárov. VIP plocha je samozrejmosťou.

Treba doplniť, že ako šatne, tak všetky nanovo postavené priestory spĺňajú štandardy UEFA 2. Tribúny za bránami nebudú, no ovály zostanú: „Táto plocha sa bude rekultivovať. Chceli by sme tam naniesť zeminu a zatrávniť to,“ povedal Svetlánsky. S trávnikom sa neplánujú žiadne zmeny, keďže jeho stav je vyhovujúci.

Stihneme začiatok sezóny?

Nový ročník druhej ligy sa začne 30. júla. Ešte nie je isté, či Zvolenčania stihnú odohrať svoje prvé zápolenia na novom futbalovom stánku. Podľa riaditeľa klubu to závisí aj od žrebu: „Ak by bolo potrebné, bolo by možné vymeniť si nejaké zápasy (aby sa hralo vonku), ale jesennú časť už budeme hrať určite vo Zvolene.“

Predpokladaným termínom ukončenia stavebných prác je 30. jún a podľa súčasných odhadov by sa to malo stihnúť. To však nie je konečné štádium. „Nasleduje obdobie kolaudácie – počas tohto obdobia sa ešte dajú odstrániť prípadné nedostatky. A následne bude potrebné, aby klub MFK Lokomotíva Zvolen požiadal SFZ o tzv. pasportizáciu, takže schválenie štadióna,“ dodal riaditeľ MFK Svetlánsky.

Futbalový klub chce do budúcnosti vsadiť na mladé talenty. „Naším cieľom je vychovávať mládež a priviesť hráčov z okolia, ktorí budú schopní hrať druhú ligu,“ povedal Peter Svetlánsky. „Prvýkrát v histórii od založenia klubu (1902) sa bude vo Zvolene hrať po 4. raz za sebou druhá liga,“ zdôraznil na margo aktuálnej situácie klubu. Riaditeľ zvolenského klubu taktiež načrtol, že počas otvárania štadióna sa odhalí nové klubové logo a názov by sa mal zmeniť na MFK Zvolen.

Trojstranné financovanie

Celý projekt rekonštrukcie štadióna sa začal vďaka dotácii od Úradu vlády SR, ktorý poskytol finančné prostriedky Slovenskému futbalovému zväzu. Zároveň sa vytvoril plán, podľa ktorého sa kompletná prerábka štadióna rozdelila na tri etapy. Tou najdôležitejšou a súčasnou je etapa prvá.

Na tomto športovom nápade sa podieľali tri strany. Úrad vlády SR prostredníctvom Slovenského futbalového zväzu prispel sumou 750 000 eur, Mesto Zvolen si vysúťažilo výstavbu budovy a priľahlých objektov, zavádzanie kanalizácie, elektriky či vytvorenie bufetov a futbalový klub MFK Lokomotíva Zvolen sa postaral o postavenie základov pod tribúnami a zaplatil búracie práce v prípade starej tribúny.

Zároveň zariaďuje všetky interiérové priestory štadióna, t. j. zavedenie počítačových sietí, klimatizácie, vyplnenie nábytkom, a dokonca vznikne nová kaviareň, ktorá by mala byť k dispozícii aj mimo hracích dní. Skvelou správou pre šoférov je, že zvolenský klub plánuje zlepšiť infraštruktúru: „Chceli by sme urobiť nový asfalt na všetkých príjazdových cestách k štadiónu,“ob­jasnil riaditeľ klubu Peter Svetlánsky.

Čítajte tiež:

Bryndziari začali suchú prípravu s 25 hráčmi. Slová trénera o nadchádzajúcej sezóne potešia!

Draftoval ho New York Rangers: Mladý Zvolenčan dosiahol v zámorí obrovský úspech!

Priebeh výstavby nového futbalového stánku
6
Galéria
Foto: Marek Demeter
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie