Eva Drugdová Rôzne Správy

VIDEO a FOTO: Nádhera vytvorená prírodou. Vedeli ste, že pri Zvolene máme vodopád?

Počas jesenných dní určite stojí za návštevu neďaleká obec Turová. Ukrýva hotovú prírodnú nádheru, akú v našich končinách len tak nenájdete.

Ilustračný obrázok k článku VIDEO a FOTO: Nádhera vytvorená prírodou. Vedeli ste, že pri Zvolene máme vodopád?
9
Galéria
Foto: Eva Drugdová / Zdroj: Dnes24.sk

Vedeli ste, že zo Zvolena je to len na skok k 15 metrovému vodopádu? Cesta k Turovskému či Skalnému vodopádu vedie z obce Turová po dvoch turistických trasách, ktoré trvajú asi 10 minút a sú označené orientačnými šípkami. Jedna možnosť je vydať sa po trase začínajúcej na severnom okraji obce Turová a kráčať Skalnou dolinkou. Na konci dolinky prídete k vodopádu. Na niektorých úsekoch sa síce treba pridržiavať reťazami, ale s pomocou rodičov to určite zvládnu aj deti. Druhou možnosťou je zísť k vodopádu po schodoch z poľnej cesty.

„Okrem toho, že uvidíte prírodnú pamiatku, ocitnete sa v prostredí, aké ste nečakali. Scenéria pripomína tiesňavy, ktoré sa mnohým turistom spájajú s návštevou Slovenského raja. Skalný zráz, dolina charakteru kaňonu, charakteristická temnota, nedostatok svetla, to všetko nájdete pri návšteve Turovského vodopádu,“ hovorí Katarína Sládeková, informačný špecialista SAV vo Zvolene.

Turovský vodopád má 15 metrov. Je prírodnou pamiatkou vytvorenou na bezmennom prítoku potoka Turová, a to pomocou prírodných síl bez zásahu človeka. Jeho pôvod je tektonický a ide o trvalý vodopád, keďže voda v koryte pretrváva celý rok. Padalo, ako ho volajú domáci, sa nachádza v kaňonovitej doline a je súčasťou Kremnických vrchov.

Ak vám ale prechádzka k vodopádu nestačí, súčasťou obce Turová je ďalšia prírodná pamiatka, Turovský sopúch. Je to niekdajšia sopka, ktorá vznikla počas záverečnej vulkanickej aktivity Kremnických vrchov a vytvára vhodné podmienky pre výskyt teplomilných rastlín a živočíchov.

Pozrite si krásny vodopád v priloženej fotogalérii!

Zdroj: Dnes24.sk
V OBRAZOCH: Turovský vodopád pri Zvolene
9
Galéria
Foto: Eva Drugdová
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie