Jakub Forgács Hokej

Fanúšikovia hokeja sa opäť dočkali pohronského zápolenia. Na bystrickom ľade proti sebe nastúpili barani proti rytierom zo Zvolena.

Ilustračný obrázok k článku FOTO: Napäté derby pohronských rivalov. Sedemgólová prestrelka Bystrice so Zvolenom
10

Prvá tretina 2:0, druhá 0:2, aj tieto údaje napovedali, aký rozkolísaný bol priebeh pohronského derby. Domáci v role favorita trpeli na gólové suchoty, mali síce viac šancí i striel, no po vydarených 20 minútach vytúžený tretí gól, ktorý by možno zlomil úsilie hostí, nie a nie streliť. ‚Barani‘ nastúpili prvýkrát v sezóne už aj s Michalom Handzušom, čo bol pre nich nepochybne vhodný elixír, a od začiatku boli viacmenej optickými pánmi na ľade. V 13. min nechala zvolenská obrana preniknúť až k bránke Hickmotta a po jeho nahrávke už stačilo Bucovi trafiť zblízka úplne voľnú bránku. V 19. min pridal neatakovaný Hickmott v presilovke piatich na troch druhý gól a zvolenská obrana si pri ňom mohla tak trochu spytovať svedomie.

Druhá tretina spočiatku nenaznačovala, že sa misky váh preklopia, domáci ju začali veľkým tlakom, z ktorého bolo možné vycítiť aj veľkú túžbu streliť tretí upokojujúci gól. Veľmi blízko mal k nemu najmä Buc v 32. min po nastrelení žŕdky a akoby zaklial šťastenu. V 34. min poslal hosťujúci Klhůfek do šance a aj do gólu L. Nováka a 49 sekúnd pred prestávkou v presilovke spred bránky Šišovský zrovnal skóre.

Gól do šatne však tentoraz nemal deprimujúci účinok, po 12 sekundách Zigo hneď z úvodného útoku v tretej tretine prekonal Baroša v bránke a oživil atmosféru vypredaného hľadiska. V 46. min ju utlmil Majdan bleskurýchlym nakorčuľovaním pred bránku na nahrávku od Šišovského. S pribúdajúcimi minútami narastal adrenalín na ľade a záver už bol v znamení obrovskej drámy. Rozhodnúť zápas v prospech ‚baranov‘ mohli v 54. min Buc, o dve minúty neskôr Truchno i dvakrát za sebou Handzuš. Tajničku derby vyriešila až sporná situácia 75 sekúnd pred koncom normálneho času s dlhým posudzovaním videorozhodcu, po ktorom sa stal Šišovský hrdinom zápasu s natlačeným pukom za bránkovú čiaru. Domácim už nepomohla na vyrovnanie ani 50-sekundová power play.

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: „Ten rozhodujúci gól padol po situácii jeden na jedného, v skrumáži, možno náš brankár bol vtlačený do bránky, na posúdenie bol videorozhodca. Nastúpil už aj Michal Handzuš, je to hráč, ktorý vždy pomôže, no aj on potrebuje čas. Začali sme dobre, aj v druhej tretine sme mohli náskok zveľadiť, potom na nás prišiel útlm. Zbytočne sme si predlžovali striedania, tempo opadlo, individuálne chyby súper trestal. Tretí gól nás povzbudil, mali sme aj dostatok šancí na ďalší. Záver sme nezvládli, to sa nám nemôže stávať, aby nás takto pretlačili. Som nespokojný, zbytočnými chybami sme darovali súperovi body.“

Milan Staš, tréner Zvolena: „Väčšinu zápasu sme sa bránili, prehrávali sme, povedali sme si niečo v šanci a hráči sa prestali báť hrať hokej. Prišli šance, vyrovnali sme, od tej chvíle sme len čakali na príležitosť. Bystrica nás dostala pod tlak, boli sme na pokraji síl, no podarilo sa nám streliť šťastný gól. Ďakujem všetkým, najmä Šišovskému, ktorý podal asi životný výkon.“

Peter Šišovský, strelec rozhodujúceho gólu: „Bol to pre nás super zápas, dali sme do toho všetko. Konečne po diskutabilnej situácii sa šťastie priklonilo aj ku mne a celému tímu. Vedel som, že puk bol skôr za bránkovou čiarou ako ma natlačil hráč, no stať sa mohlo všeličo. Takéto víťazstvo si veľmi ceníme, hráme o každý bod a tieto tri sú pre nás mimoriadne vzácne.“

Michal Handzuš, útočník B. Bystrice: „Nechali sme súpera vrátiť sa do hry. Mne sa hralo ku koncu lepšie, mal som dve čisté šance, škoda. Nastúpil som skôr ako som predpokladal, v mužstve vypadli dvaja hráči a ja som potreboval už hrať. Máme veľmi dobré mužstvo, nie je náhoda, že sme prví. V auguste som sa rozhodol, že budem pokračovať, dva tri mesiace som sa najskôr prípravoval na suchu. Je to ako naskočiť do rýchlika, v prvej tretine som sa s pukom ani nestretol, no zlepšovalo sa to. Máme veľmi dobrú partiu, teraz nám to nevyšlo, v podstate sa však neustále pripravujeme na play off. Rozhodca je pán na ľade, vraj to bolo pri rozhodujúcom góle o natlačení hráča, my sme to však videli inak. Čo sa týka mojej zmluvy, najskôr budem hrať bez nej, po dvoch zápasoch už s ňou. A keďže nemôžem hrať úplne zadarmo, tak opäť ako v predchádzajúcich dvoch rokoch bude znieť na jedno euro.“

HC'05 iClinic B. Bystrica – HKM Zvolen 3:4 (2:0, 0:2, 1:2)

• Góly: 13. Buc (Hickmott, Ďatelinka), 19. Hickmott (Kafka, Maione), 41. Zigo (Cebák) – 34. L. Novák (Klhůfek, Krejčí), 40. Šišovský (Jurík, Majdan), 46. Majdan (Šišovský, Hraško), 59. Šišovský (Majdan, Jurík)
  • Rozhodcovia: Baluška, J. Konc – Holienka, Rojík
  • Vylúčení: 3:2
  • Presilovky: 1:1
  • V oslabení: 0:0
  • 2841 divákov (vypredané).
  • HC'05 iClinic B. Bystrica: Košarišťan – Cebák, Ďatelinka, Wishart, Maione, Matuškin, Luža, Ťavoda – Lamper, Zigo, Matoušek – Hickmott, Truchno, Buc – Kafka, Handzuš, Bortňák – Róth, Češík, Belluš
  • HKM Zvolen: Baroš – Novák, Krejčí, Plechanov, Ivan, Hraško, Valenta, Habšuda, Dubeň – L. Novák, Zuzin, Klhůfek – Síkela, Petráš, Žilka – Majdan, Jurík, Šišovský – Tatar, Jakubík, Marcinek

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery zo zápasu baranov proti bryndziarom!

V OBRAZOCH: Sedem gólové pohronské derby Bystrice so Zvolenom