Kultúra

Jedinečná šanca v našom meste. Zvolenčania spoznajú srnca cez fotky aj preparáty

Návštevník sa podrobne zoznámi s morfológiou, správaním, potravinovými nárokmi a spôsobom života srnčej zveri v našich lesoch. Textovú a fotografickú časť spestrí scéna s dermoplastickými preparátmi.

Ilustračný obrázok k článku Jedinečná šanca v našom meste. Zvolenčania spoznajú srnca cez fotky aj preparáty
Zdroj: TASR

Srnec lesný je v poradí už štvrtým významným zástupcom fauny slovenských lesov, ktorého priblíži najnovšia výstava v Lesníckom a drevárskom múzeu (LDM) vo Zvolene. V niekoľkoročnej sérii výstav múzeum už predstavilo verejnosti medveďa hnedého, vlka dravého a diviaka lesného.

Ako informoval autor výstavy Ivan Mesároš, návštevník sa podrobne zoznámi s morfológiou, správaním, potravinovými nárokmi a spôsobom života srnčej zveri v našich lesoch. Textovú a fotografickú časť spestrí scéna s dermoplastickými preparátmi, znázorňujúca srnčiu zver v prírodnom prostredí.

Výstava verejnosti zároveň priblíži súčasné úspechy či neúspechy cieľavedomého chovu srnčej zveri. „Snahou je zdôvodniť nevyhnutnosť racionálneho zásahu človeka do populácie srnčej zveri, vedúceho k jej pozitívnemu vývoju, a tiež nevyhnutnosť zásahu človeka k zabezpečeniu zdravotnej stability a genetickej kvality tohto druhu,“ priblížil autor.

Výstava je vhodná pre všetkých návštevníkov, od tých najmenších z materských škôl, cez žiakov základných a stredných škôl, až po odbornú lesnícku či poľovnícku verejnosť.

Vernisáž bude vo štvrtok, 17. januára o 13:00 v priestoroch LDM na Námestí SNP č. 22/33. Súčasťou bude aj blok prednášok pozvaných odborníkov, ktorí sa dlhodobo venujú problematike srnčej zveri, a hlavne predstavenie posledného vydania knihy Srnčia zver autora Jozefa Herza.

Výstava potrvá do 31. marca 2019. Sprievodnými aktivitami k výstave sú tvorivé dielne určené pre deti a mládež.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie