Správy

Jednotný mobiliár zatraktívni hrady popri Hrone. Takto vyzerá víťazný návrh, FOTO

Vo Zvolene vyhodnotili súťaž na jednotný mobiliár pre Pohronskú hradnú cestu. Do architektonicko-krajinárskej súťaže bolo doručených celkovo šesť návrhov, z ktorých boli udelené ceny autorom troch najlepších.

Ilustračný obrázok k článku Jednotný mobiliár zatraktívni hrady popri Hrone. Takto vyzerá víťazný návrh, FOTO
5
Galéria

Návrh trojice autorov Pavla Paulínyho, Michala Vaňa a Lukáša Vaska na jednotný mobiliár pre Pohronskú hradnú cestu zvíťazil v architektonicko-krajinárskej súťaži, ktorú v júli vyhlásili Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Región Gron a Rozvojová agentúra Banskobystrického kraja spolu s odborným garantom Slovenskou komorou architektov.

„Kvalitné spracovanie tematiky, veľmi pôsobivé moderné a jednoduché – až minimalistické uvítacie prvky, ktoré môžu byť lokalizované pre konkrétnu lokalitu. Dobrá je tiež variabilita infotabúľ s perforovaným podkladom,“ uviedla k víťaznému návrhu porota, ktorá zasadala na Zvolenskom zámku.

Do architektonicko-krajinárskej súťaže bolo doručených celkovo šesť návrhov, z ktorých boli udelené ceny autorom troch najlepších návrhov. Víťazný návrh bol odmenený sumou 2500 eur.

Podľa organizátorov súťaže víťazný návrh už čoskoro zatraktívni lokality Pohronskej hradnej cesty novými funkčnými, ale aj dizajnovými prvkami hradného mobiliáru alebo prístavísk pod hradmi, ktoré prispejú ku komfortu návštevníkov jednotlivých miest na tejto turistickej trase.

Cieľom súťaže bolo získať návrhy riešenia jednotného mobiliáru pre lokality Pohronskej hradnej cesty ako zážitkovej turistickej trasy situovanej okolo rieky Hron. Týmito lokalitami sú zrúcaniny hradov, zámok, ale aj hrady, ktoré sú dnes už len reliéfnymi pozostatkami pôvodných stavieb. Prioritou bolo riešenie pilotných lokalít prístaviska pod hradom Peťuša, okolia hradu Šášov a predpolia Zvolenského zámku.

Súčasťou víťazného návrhu mobiliáru pre Pohronskú hradnú cestu boli okrem informačných prvkov a uvítacieho totemu aj smerovníky, informačné tabule, odpadkové koše, lavičky, prístrešok, ale aj kotvisko s kobylkou.

Výstava všetkých návrhov bude umiestnená v priestoroch Slovenskej národnej galérie Zvolen na Zvolenskom zámku. Otvorí ju vernisáž 20. novembra a výstava potrvá do polovice decembra.

Víťazný návrh si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii!

V OBRAZOCH: Jednotný mobiliár zatraktívni hrady popri Hrone
5
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie