Juniori a dorastenci HKM Zvolen získali zhodne bronz

Na trenčianskom ľade sa včera podvečer rozhodlo o držiteľovi bronzových medailí v extralige juniorov. Piaty zápas série, v ktorej Zvolenčania dvakrát vyhrávali (1:0 a 2:1) a nedokázali využiť na domácom ľade mečbal, rozhodlo až predĺženie s víťaznou

Tomas Gemza

Asistent zvolenského trénera Mikulu, František Kučera už pred včerajším odchodom tvrdil: „Bude to veľmi ťažké stretnutie, ktorého výsledok je otvorený.“ Pritom hokejisti HKM do Trenčína vôbec nemuseli cestovať, keby zvládli 4. zápas série, ktorý na svojom ľade prehrali o gól (3:4). Tréner Kučera po ňom konštatoval: „Na zápasy sme viedli 2:1, súper prišiel s 15 hráčmi, chýbal mu napríklad Gašparovič. Zapracovalo podvedomie našich hráčov a štvrtý zápas sme nezvládli.“ Namiesto osláv za zisk bronzových medailí súper vyrovnal na 2:2 a vynútil si piate stretnutie s výhodou domáceho prostredia. V ňom sa „vojaci“ ujali dvojgólového vedenia, ktoré Zvolenčania začali sťahovať v poslednej minúte druhej tretiny gólom Urgasa a vyrovnať sa im podarilo v poslednej minúte riadneho hracieho času zásluhou obrancu Ťavodu. Posledný gól sezóny extraligy juniorov, ktorý znamenal tretie miesto pre HKM Zvolen zaznamenal v 2. minúte predĺženia ďalší obranca Peter Hraško. Zverenci trénerov Petra Mikulu a Františka Kučeru tak obhájili vlaňajšiu bronzovú pozíciu.

DUKLA TRENČÍN – HKM ZVOLEN 2:3pp (1:0, 1:1, 0:1 – 0:1) ****- konečný stav série 2:3, Zvolen získal bronz

Góly: 20. Daňo (Jakúbek, Staňo) v presilovke, 27. Broska (Palák, Rožník) – 40. Urgas (V. Fekiač), 60. Zošiak (P. Fekiač), 62. Hraško (Ťavoda, V. Fekiač), rozhodovali: Róbert Müllner – Roman Výleta, Peter Stano. Divákov: 595.

//Dukla: Juraj Gašparovič – Milan Bednár, Erik Bednár, Tomáš Staňo, Emil Bagin, Erik Lehocký, Michal Imrich, Jozef Gál – Adrián Palák, Jakub Sládek, Juraj Rožník– Miloš Bubela, Marko Daňo, Martin Jakúbek – Peter Bustin, Ondrej Broska, Martin Kuník – Filip Ružička, Martin Adamec, Martin Przygodzki. Zvolen: Igor Cibuľa – Dávid Jaško, Lubor Pokovič, Peter Hraško, Ondrej Zošiak, Ján Ťavoda, Marek Pač, Jakub Škantár, Dávid Kučera – Roman Ihnaťo, Patrik Fekiač, Martin Ďaloga – Slavomír Buda, Radovan Puliš, Patrik Ľupták – Michal Šagát, Marek Heckl, Ivan Líška – Andrej Urgas, Viktor Fekiač, Stanislav Škorík. //

V rozhodujúcom zápase sezóny obe mužstvá začali zápas opatrne a snažili sa neurobiť chybu. Väčšie šance v prvej časti mali hostia, ale Ihnaťo, Ďaloga aj Ľupták skončili na veľmi dobre chytajúcom Gašparovičovi. Domáci sa presadili až v záverečnej sekunde pri presilovke, keď z pozície ľavého beka krásnou strieľanou nahrávkou našiel Staňo na bránkovisku čepeľ hokejky Jakúbeka, ten tečoval pred prázdnu časť bránky kde pohotovo dorazil číhajúci Marko Daňo a so sirénou otvoril skóre. V druhej tretine boli 15 minút lepší domáci. Na 2:0 zvyšoval Ondrej Broska bombou z ľavého kruhu k bližšej tyčke. Keď sa zdalo, že do záverečnej tretiny pôjdu domáci s dvojgólovým náskokom, pár sekúnd pred koncom druhej časti si vypýtal za svojou bránkou puk Daňo a ledabolo ho od seba odhodil asi tri sekundy od sirény. Na pravom kruhu ho zachytil Fekiač, z prvej posunul pred prázdnu časť domácej bránky na Urgasa, ktorý dar neodmietol a so sirénou znížil na 2:1. Táto obrovská chyba dodala hosťom chuť do tretej časti a boli zrazu lepším tímom. Tlak hostí narastal aj vďaka zbytočným vylúčeniam domácich. Hostia zatvorili domácich v pásme a gól visel vo vzduchu. Zo záverečnej presilovky ho síce nedali, ale ich tlak pokračoval, odvolali brankára a 19 sekúnd pred koncom po vyrazenej strele sa puk ocitol v pravom kruhu, odkiaľ strelil Zošiak „predlžovací“ gól. Predĺženie malo krátke trvanie. Brejk po ľavom krídle jedného zo Zvolenčanov hrozil nájazdom, gólman domácich vyštartoval na kruh, puk nedostal z pásma, bránka zostala opustená a asi tretia strela hostí v podaní Hraška skončila víťazným bronzovým gólom v sieti Trenčína. Zaslúžená radosť hokejistov HKM Zvolen ukončila tohtoročnú juniorskú sezónu, keď už skôr bol známy majster HC Košice i strieborný MHC Mountfield Martin.

Tréner Peter Mikula: „Sme radi, že sme tento zápas zvládli, pretože počas neho sme boli, podľa môjho názoru útočnejším tímom. Vedeli sme, že Trenčín bude hrať to, čo hral aj v predošlých zápasoch. Napriek tomu sme mali veľa šancí aj v prvej tretine, kde sme mohli ísť do vedenia. Po dvoch tretinách sme prehrávali, no podarilo sa nám v poslednej minúte druhej tretiny dať kontaktný gól. Popritom sme ešte mali aj kopec ďalších šancí, ktoré sme ale nepremieňali, no v poslednej minúte tretej tretiny v power play sme vyrovnali a na začiatku predĺženia sme strelili víťazný gól. Bola to zaujímavá séria, narazili na seba dva dobré tímy a v tomto dueli vyhral naozaj šťastnejší, cieľavedomejší. Ani jeden z tímov sa v konečnom dôsledku nemá za čo hanbiť. Dnešný zápas bol skutočne z hľadiska vývoja o šťastí a to sa priklonilo na našu stranu.“ // Asistent František Kučera: //„Musel by to byť veľmi dobrý spisovateľ, aby napísal taký dramatický scenár. Sme radi, že to takto dopadlo a že sme potešili funkcionárov i priaznivcov zvolenského hokeja.“

S bronzom aj dorastenci!

Dorastencom HKM Zvolen sa pod vedením trénerov Petra Hričinu a Eduarda Gibláka podarilo získať bronzové medaily. V sérii so Slovanom Bratislava vyhrali 2:0, keď rozhodujúci krok urobili na ľade súpera. Už v 10. minúte druhého duelu svietil na ukazovateli skóre stav 2:2, keď Zvolenčania inkasovali dva góly vo vlastných presilovkách. To však bolo všetko, čo mladíci spod Pustého hradu Bratislavčanom dovolili a v poslednej minúte druhej tretiny strelili Urgasom posledný gól zápasu i sezóny 2010/2011, v ktorej získali tretie miesto a môžu sa tešiť z bronzových medailí.

HC SLOVAN BRATISLAVA – HKM ZVOLEN 2:3 (2:2, 0:1, 0:0), konečný stav série 0:2, Zvolen získal bronz

Góly: 8. Mráz (Omelka, Luža) v oslabení, 10. Šalka (Luža, Môcik) v oslabení – 5. Fekiač (Parobok, Mančák), 9. Urgas (Ernst) v presilovke, 40. Urgas (Mančák, Fekiač), rozhodovali: Peter Lokšík – Vladimír Brath, Tomáš Bundil. Divákov: 129

//Slovan: Patrik Rybár – Borna Šilovič, Tomáš Červenka, Patrik Luža, Denis Omelka, Patrik Bačik, Jakub Ficel, Markus Šulík, Tomáš Gula – Tomáš Môcik, Michal Šalka, Šimon Klimčík – Enriko Kovačič, Ronald Dvonč, Bruno Mráz – Patrick Brodek, Filip Mlynčár, Samuel Petráš – Miloš Zajíček, Branko Oktavec, Matúš Budiak Zvolen: Kresimir Mate Tomljenovič – Michal Pospíšil, Rastislav Matúška, Michal Nociar, Matúš Hraško, Dávid Mucha, Patrik Pohanka, Ján Boroš, Martin Sep – Jaroslav Kucej, Viktor Fekiač, Andrej Urgas – Filip Mančák, Erik Ernst, Tomáš Parobok – Simon Iványi, Adam Klonga, Adam Záhorský – Martin Dolinec, Dávid Primuš, Matej Koch //

Peter Hričina, hlavný tréner: Dnes to bol opäť jeden z vynikajúcich zápasov tejto série play-off. Ani slovanisti, ani naši chlapci sa nemusia hanbiť, ich hokej bol na vynikajúcej úrovni. Vyhrali sme o gól a to hovorí samo za seba. Tak isto ako sme vyhrali, mohli sme aj prehrať. Ale konečne sa k nám otočila šťastena a tak sme spokojní. Konečne si s mojim kolegom vydýchneme, môžem povedať, že po najťažšej sezóne, akú som zažil. Mužstvá aj zápasy boli mimoriadne vyrovnané, všetko sa hralo na doraz a veľmi tesne. Hralo sa o každý gól, o každý bod. Týmto smerom si myslím, by sa mal uberať slovenský šport. Gratulujeme našim chlapcom a sme skutočne šťastní.

Eduard Giblak, asistent trénera: Čo povedať? Len toľko, že to bola skutočne veľmi ťažká sezóna. Pripájam sa v tomto konštatovaní k môjmu kolegovi. Dokázali sme s chlapcami, ktorí mali niekoľko rokov problémy so záchranou, vybojovať krásne tretie miesto a bronzovú medailu. A pre mňa i pre môjho kolegu, trénera Hričinu, je to prvá medaila na Slovensku. Môj kolega má dve zo zahraničia, ja moje ani nemôžem spočítať, ale toto sú naše prvé, ktoré sme získali na Slovensku. Sme veľmi radi, že sa nám to podarilo, no medaila sa skutočne nerodila ľahko. Zo začiatku to bolo mimoriadne ťažké, podarilo sa nám však presvedčiť chlapcov o tom, že tvrdá práca prinesie výsledky. Chlapci to ocenili a aj oni sú dnes veľmi, veľmi šťastní.