Ilustračný obrázok k článku Koľko ľudí už zaočkovali v Banskobystrickom kraji? Funguje NOVINKA, ktorá prezradí viac
Zdroj: BBSK

Koľko ľudí už zaočkovali v Banskobystrickom kraji? Funguje NOVINKA, ktorá prezradí viac

Kraj spustil web so štatistikami z jeho očkovacích centier. Čo všetko sa tam dozviete?

Jakub Forgács Správy Samospráva
Jakub Forgács Správy Samospráva

Koľko ľudí už zaočkovali v Banskobystrickom kraji? Funguje NOVINKA, ktorá prezradí viac

Kraj spustil web so štatistikami z jeho očkovacích centier. Čo všetko sa tam dozviete?

Ilustračný obrázok k článku Koľko ľudí už zaočkovali v Banskobystrickom kraji? Funguje NOVINKA, ktorá prezradí viac
Zdroj: BBSK

Počet ľudí, ktorí sa dali zaočkovať v Očkovacích centrách Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), stúpol za uplynulý týždeň o 8 240 a presiahol tak hranicu 36-tisíc zaočkovaných. Kraj tiež začal zverejňovať prehľadné dáta o očkovaných v jeho centrách, s očkovaním ľudí v zariadeniach sociálnych služieb už župa pomaly finišuje. Informovala o tom Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie BBSK.

V očkovacích centrách, ktoré zriadil BBSK, dostalo podľa jej slov do nedele 18. apríla vakcínu celkovo 36 706 ľudí.

Vyplýva to zo štatistík ôsmich očkovacích centier BBSK, ktoré aktuálne fungujú v Banskej Bystrici, Brezne, Lučenci, Zvolene, Rimavskej Sobote, Revúcej, Žiari nad Hronom a vo Veľkom Krtíši. „Za posledný týždeň zaočkovali v Očkovacích centrách BBSK: v Banskej Bystrici 1 189 ľudí, Lučenci 1 683, Brezne 1 078, Zvolene 1 078, Rimavskej Sobote 1 221, Revúcej 547, v Žiari nad Hronom 950 a a vo Veľkom Krtíši 494 záujemcov,“ vymenovala Štepáneková.

Krajské štatistiky

Kraj zároveň spustil zverejňovanie štatistík zaočkovanosti v jednotlivých krajských očkovacích centrách. „Pre verejnosť je dostupný web, kde sú v prehľadnej forme zverejnené informácie o zaočkovaných podľa pohlavia, veku a miesta bydliska z očkovacích centier v Banskej Bystrici, Zvolene, Žiari nad Hronom a Brezne,“ pokračovala Štepáneková.

„K úspechu a vysokej efektivite očkovania sú potrebné detailné informácie o počte a štruktúre zaočkovaných. Preto sme sa rozhodli zverejňovať štatistiky z našich očkovacích centier, aby o aktuálnom stave mala prehľad aj verejnosť. V prvom kroku sú zverejnené štatistiky štyroch očkovacích centier, postupne pribudnú zvyšné tri,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter a opätovne vyzval ministerstvo zdravotníctva a NCZI, aby detailné štatistiky sprístupnili aj oni.

„Ak chceme spoločnými silami efektívne oslovovať tých, ktorí potrebujú očkovanie a zamerať adresnú terennu kampaň na vysvetľovanie hoaxov a dezinformacií, nesmieme byť slepí. Potrebujeme detailné dáta, ktoré dnes NZCI má. Je pravdepodobne európsky unikátne, že podrobné dáta nie sú k dispozícii každému,“ doplnil Ondrej Lunter.

Očkovanie v zariadeniach

Situácia s počtom zaočkovaných sa zlepšuje aj v zariadeniach sociálnych služieb, kraj postupne finalizuje očkovanie ich klientov a zamestnancov. „Zaočkovanosť zamestnancov všetkých zariadení, ktoré sú na území kraja, sa aktuálne pohybuje odhadom na úrovni vyše 80 percent a zaočkovanosť klientov by mala byť na úrovni viac ako 86 percent,“ spomenula Štepáneková.

„Dôležité je povedať, že BBSK zabezpečuje dopravu očkovacieho tímu a logistiku očkovania nielen pre svoje zariadenia, ale aj pre všetkých neverejných a obecných poskytovateľov, ktorí oň požiadali. Zo 108 zariadení, ktoré sú v Banskobystrickom kraji, už očkovanie prebehlo v 90 z nich, v dvoch zatiaľ pre karanténu nemohlo byť uskutočnené. O očkovanie nepožiadalo doposiaľ 16 zariadení, tie obvoláme a vysvetlíme im, ako oň môžu požiadať,“ povedala riaditeľka odboru sociálnych služieb a zdravotníctva Úradu BBSK Denisa Nincová s tým, že pri očkovaní v zariadeniach spolupracuje kraj s očkovacím tímom Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

V priloženej fotogalérii si môžete pozrieť aj zábery očkovacieho autobusu, ktorý predstavil Banskobystrický samosprávny kraj!

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Koronavírus v Banskobystrickom kraji

V OBRAZOCH: V Banskobystrickom kraji pomôže očkovací autobus
13
Galéria
Zdroj: TASR/Ján Krošlák
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín