Jakub Forgács Správy

Koronavírus: Testovanie už aj vo Zvolene. Pre koho bude určené?

Laboratóriá skupiny Agel SK a.s., konkrétne pracovisko centrálneho laboratória v Nemocnici Zvolen spúšťa testovanie na prítomnosť ochorenia COVID-19.

Ilustračný obrázok k článku Koronavírus: Testovanie už aj vo Zvolene. Pre koho bude určené?
18
Galéria

Testovanie COVID-19 sa bude poskytovať pre pacientov a zamestnancov dvanástich zdravotníckych zariadení Agel SK a pripravuje sa možnosť otestovania pre samoplatcov. Uviedla to Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK.

"Vyšetrenie na ochorenie COVID-19 prebieha analýzou genetického materiálu vírusu metódou RT- PCR (polymerárová reťazová reakcia), to znamená, že sa zisťuje prítomnosť vírusovej ribonukleovej kyseliny (RNA). Na toto uvedené vyšetrenie je potrebné odobrať výter z nosa a nosohltana do špeciálnej odberovej súpravy. Zo vzorky sa izoluje RNA a následne metódou RT-PCR sa stanoví prítomnosť sekvencie génov typických pre vírus SARS CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Dôležitým faktorom pre správnosť výsledku je načasovanie a správne prevedenie samotného odberu,“ hovorí Ing. Elena Gaboňová, manažérka laboratórneho segmentu Agel SK.

Testovanie je viazané na paralelné spracovanie väčšieho počtu vzoriek, čo môže v niektorých prípadoch predĺžiť čas dodania výsledku.

"Aktuálne je testovanie v našom laboratóriu zamerané len na pacientov, ktorí prichádzajú do pracovísk zdravotníckych zariadení siete AGEL a na našich zamestnancov z dôvodu ochrany ich zdravia. V blízkej dobe pripravujeme spustenie komerčného testovania pre občanov na našich odberových miestach,“ dopĺňa odpoveď na otázku, kto sa môže otestovať Ing. Gaboňová.

"Som veľmi rád, že sa nám podarilo v rámci siete Agel na Slovensku dohodnúť s Ministerstvom zdravotníctva SR, hlavným hygienikom a Národným referenčným centrom a spustiť testovanie aj v našom laboratóriu. Prispeje to k podstatne väčšiemu percentu testovaných tak pacientov, ako aj zdravotníkov. Bolo našou povinnosťou im za ich obetavú prácu a nasadenie v ťažkých podmienkach a dennodennej hrozbe, že sa môžu koronavírusom nakaziť, toto testovanie zabezpečiť,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Agel SK Ing. Michal Pišoja.

V priloženej fotogalérii si môžete pozrieť zábery z vyľudneného Zvolena!

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Ľudoprázdne ulice Zvolena, život utíchol aj v centre
18
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie