Sobota 20. júl 2019 Iľja/Eliáš  20 °C
Marcel Mojžiš Práca

Kríza nás drví ďalej: Vo Zvolene pribudne 150 nezamestnaných!

Niekoľko stoviek nezamestnaných pribudne do konca roku do evidencie zvolenského úradu práce. Jeho odhady hovoria, že v okresoch Zvolen, Detva a Krupina, ktoré úrad zastrešuje, bude na konci tohto roku o takmer 250 nezamestnaných viac, ako na konci tohtoročného septembra.

Ilustračný obrázok k článku Kríza nás drví ďalej: Vo Zvolene pribudne 150 nezamestnaných!
Foto: Eva Viestová

V okrese Zvolen, kde bola k 30. septembru disponibilná miera nezamestnanosti (DMN) 11,03 %, bude táto na konci roku ešte o pol percenta vyššia, a do evidencie nezamestnaných pribudne asi 150 ľudí.

Kríza a koniec sezónnych prác

V okrese Krupina bola ku koncu septembra DMN 19,06 %, na konci roku by však mala byť o 0,43 % vyššia, pričom do evidencie nezamestnaných pribudne ďalších 46 ľudí. Podobne tomu bude aj v okrese Detva, kde bola na konci septembra DMN 16,82 %, no v decembri by mala stúpnuť o 0,39 %, a do evidencie úradu práce tak „padne“ 46 ľudí.

Nárast počtu uchádzačov o zamestnanie** súvisí hlavne s celkovou recesiou a krízou a príchodom ľudí zo zahraničia, ako aj ukončením sezónnych prác v stavebníctve, lesníctve a poľnohospodár­stve.** Podľa údajov zo zvolenského úradu práce stále pretrváva nesúlad medzi štruktúrou voľných pracovných miest a štruktúrou uchádzačov o zamestnanie.

Aj tento región bojuje s problémom dlhodobej nezamestnanosti, ktorá pravdepodobne nebude klesať. „Musí byť preto vytvorená užšia súčinnosť pri propagácii technických profesií a treba prehodnotiť využitie kapacít škôl na prípravu profesií tak, aby stredné školy nevychovávali profesie, ktorých je na pracovnom trhu nadbytok,“ píše sa v správe úradu.

Mladí majú problém Dlhodobo nezamestnaní občania tvorili v mesiaci september v okrese Zvolen celkom 45,83 % z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie, čo v absolútnom vyjadrení predstavuje 1 878 ľudí. V okrese Krupina tvorili takýto ľudia 62,43 % z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie, čo predstavuje 1 462 osôb a v okrese Detva celkom 54,53 %, čo predstavuje 1 624 uchádzačov. Problémom v regióne je aj nezamestnanosť absolventov. Počet mladých uchádzačov o zamestnanie dosiahol k 30. septembru vo všetkých troch okresoch dohromady 602 ľudí.

Zdroj: TASR