Jozef Sliacky Hokej

Križan sa v drese Detvy zapísal čistým kontom

HC 07 Detva - Považská Bystrica 3:0 (0:0, 3:0, 0:0)

Domáci nastúpili do zápasu s novým mužom v bráne Karolom Križanom. V prvej tretine si vypracovali dostatok príležitostí, ale ani jedna neskončila v bráne. Hostia sa len sporadicky dostávali pred domácu bránu a aj keď pohrozili, Križan s ľahkosťou riešil situácie. Po prvej tretine bol stav nerozhodný 0:0. Do druhej tretiny nastúpili domáci s ešte väčšou snahou o strelenie gólu a v rozmedzí od 22. do 33 min. sa im to podarilo dokonca trikrát, keď postupne rozvlnili sieť Mahdalík a dvakrát Pohorelec a stanovili tak výsledok 3:0 po druhej tretine. V tretej tretine sa už len dohrávalo.

**Ďalšie výsledky 10. kola: **Prešov – Trebišov 3:2 pp, Liptovský Mikuláš – Michalovce 2:1 pp, Spišská Nová Ves – Bardejov 2:4, Senica – Topoľčany 2:1 sn, Dolný Kubín – Brezno 4:2, Piešťany – Trnava 2:3

1. Bardejov    10            7            0            1            2            39:26 22
  2. L. Mikuláš   10           6            2            0            2           3­1:19 22
  3. Michalovce 10            6            1            0            3            32:19 20
  4. Sp. N. Ves  10            6            0            0            4           36:27 18
  5. Piešťany     10            5            0            0            5            28:27 15

6. Detva        10            4            1            1            4            24:23 15 7. P. Bystrica  10           3            2            2            3            26:28 15 8. Trnava       9            4            1            0            4            33:25 14 9. D. Kubín  10            3            1            2           4            32:37 13 10. Prešov     10            2            2            2            4            24:27 12 11. Senica     10            3            1           2            4            26:33 12 12. Topoľčany  9           3            0            3            3          19:27 12 13. Trebišov  9            1            2            2            4            20:28 8 14. Brezno    9           1            1            0            7            25:46 5

Hokejistom prvoligovej Detvy patrí v tabuľke šiest miesto, v ich bránke sa však v tejto sezóne predstaví už druhý gólman s reprezentačnými skúsenosťami. Po odchode Jána Laca do Nitry získali funkcionári spod Poľany priam luxusnú náhradu v podobe Karola Križana. „S Karolom sme sa dohodli tak ako aj v prípade Jana Laca. Karol nám pomôže, pokiaľ sa nenájde záujemca o jeho služby v zahraničí. Verím, že Karol, tak ako aj Jano doteraz, nám pomôže a prilákať svojimi výkonmi aj fanúšikov do hľadiska," povedal pre www.hokej.sk generálny manažér HC 07 Detva Milan Čanky pre szlh.sk.  Tridsaťročný Križan vstúpil do slovenskej extraligy v sezóne 1996/97. V sezóne 2000/01 odchytal dva zápasy základnej časti v HKM Zvolen a od ďalšej sa na štyri roky stal pevnou súčasťou zvolenského tímu. V ročníkoch 2003/04 a 2004/05 sa stal najlepším brankárom extraligy. V sezóne 2005/06 zamieril na sever Európy a upísal sa tímu švédskej Elitserien MoDo. Pamätným tam zostal jeho zápas proti Timra IK v 47. kole, v ktorom nielenže vychytal všetkých 45 súperových striel, ale v power play dal aj gól do prázdnej súperovej bránky. V nasledujúcej mu svojimi výkonmi pomohol vybojovať majstrovský titul spolu s krajanom Róbertom Dömem. V decembri 2008 sa zo Švédska presunul do švačiarskej ligy a sezónu dochytal v tíme Ambri-Piotta. Počas uplynulej sezóny pôsobil v Martine, kde dopomohol MHC k zisku bronzu. Karol Križan je účastníkom piatich svetových šampionátov (2004, 2005, 2006, 2007, 2008) a bol aj členom reprezentácie na ZOH 2006.