Kúpeľné mestečká v kraji majú najnižšiu nezamestnanosť: Ako je na tom Sliač alebo Kováčová?

Kúpeľné mestečká v našom kraji majú najnižšiu nezamestnanosť. Pozrite ako je na tom v číslach napríklad Kováčová, Sliač alebo neďaleké Dudince v porovnaní so Zvolenom.

Stanislav Černák
Ilustračný obrázok k článku Kúpeľné mestečká v kraji majú najnižšiu nezamestnanosť: Ako je na tom Sliač alebo Kováčová?
Zdroj: TASR

Prosperujúce kúpeľníctvo neprináša do slovenských obcí a miest len zvýšený ruch a peniaze, ale významne znižuje aj nezamestnanosť. V kúpeľných mestečkách Banskobystrického kraja je miera nezamestnanosti výrazne nižšia ako v samotných okresných mestách, pričom všade dosahuje len jednociferné hodnoty.

V kúpeľnej obci Kováčová v okrese Zvolen bola v máji evidovaná miera nezamestnanosti len 6,97 %. Zo 746 ekonomicky aktívnych ľudí nemalo prácu len 52. Veľmi podobne je na tom susedný Sliač, kde miera nezamestnanosti dosahuje 8,69 %. V meste z 2565 ekonomicky aktívnych ľudí je bez práce 223 občanov.

Zvolen má pri tom nezamestnanosť vo výške 10,80 % a 2287 ľudí bez práce. Obcou s najvyššou mierou nezamestnanosti v okrese je Michalková, kde zo 17 ekonomicky aktívnych obyvateľov nepracuje sedem, čo je 41,18 % nezamestnanosť.

Napríklad v Dudinciach v okrese Krupina vykazujú za máj len 5,16 % nezamestnanosť. Bez práce je tam podľa údajov úradu práce len 39 z 756 ekonomicky aktívnych ľudí. Samotná Krupina však vykazuje 540 ľudí bez práce, čo je 13,89 percentná nezamestnanosť. Naopak, obec s najvyšším počtom ľudí bez práce v okrese je Lišov. Miera nezamestnanosti tam dosahuje až 59,13 %.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR