Webnoviny - Futbal

MS20: V stredu víťazstvá Fínov a Švajčiarov

V stredajšom zápase A-skupina na majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov v Kanade zvíťazili hráči Švajčiarska nad Lotyšskom 7:5.

Reprezentanti krajiny „helvétskeho kríža“ svojimi prvými presnými zásahmi na šampionáte poľahky získali hneď v úvode duelu dvojgólový náskok, no ešte pred prvou prestávkou Lotyši otočili na 3:2. V druhej časti Josi vyrovnal, ale Lotyšsko poslal do najtesnejšieho vedenia Vigners. O svojom triumfe rozhodli mladí Švajčiari až v záverečnom dejstve, ktoré vyhrali 4:1. Hokejisti Švajčiarska získali svoje prvé tri body na turnaji a dotiahli sa na Slovákov. Práve štvrtkový súboj týchto reprezentácii rozhodne o zisku vytúženej miestenky vo štvrťfinále. Zverencom trénera Štefana Mikeša na postup stačí akékoľvek víťazstvo v riadnom hracom čase, po predĺžení či samostatných nájazdoch.

Lotyši v štyroch dueloch základnej A-skupiny nezískali ani bod a s vysoko pasívnym skóre 9:43 ich čakajú súboje o záchranu medzi elitou.

V stretnutí B-skupiny deklasovala fínska reprezentácia výber Rakúska 10:1 (5:0, 3:1, 2:0). Mladí Fíni sa druhým víťazstvom na turnaji priblížili k postupu do vyraďovacích bojov o medaily. Favorizovaní severania rozhodli o svojom očakávanom triumfe už v prvej tretine, keď už v 12. min viedli 5:0. Vo fínskom drese sa strelecky presadili až deviati hráči, iba kapitán Jyri Niemi skóroval dvakrát. Mladí Rakúšania zaznamenali jediný presný zásah až za stavu 0:7, čestný gól strelil v 36. min Komarek. Zaujímavé je, že až deväť gólov v tomto stretnutí padlo v presilovkách (8:1), o prevahe Fínska svedčí aj pomer striel (59:12). V dueli malo zastúpenie aj Slovensko: v pozícii jedného z dvojice hlavných arbitrov sa predstavil Vladimír Baluška, jedným z asistentov bol ďalší Slovák Jozef Tvrdoň. Rakúsko sa rovnako ako Lotyšsko predstaví v zápasoch o udržanie sa v elitnej kategórii MS hráčov do 20 rokov.

A-skupina (Saskatoon):

Švajčiarsko – Lotyšsko 7:5 (2:3, 1:1, 4:1)

Góly: 3. Antonietti, 5. Fuglister, 25. Josi, 45. Niederreiter, 46. Weber, 49. McGregor, 55. Jorg – 7. a 10. Keninš, 11. a 55. Bukarts, 27. Vigners. Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Johansson (Švéd.), Olenin – Šichanov (obaja Rus.), Lederer (ČR), 13 193 divákov

B-skupina (Regina):

Fínsko „20“ – Rakúsko „20“ 10:1 (5:0, 3:1, 2:0)

Góly: 1. Rask, 3. Lajunen, 6. Granlund, 8. Laakso, 12. Rajala, 30. a 40. Niemi, 33. Hartikainen, 51. Sointu, 52. Elo – 36. Komarek Vylúčení: 4:11 na 2 min, presilovky: 8:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška (SR), Zalaski – Jobson (obaja Kan.), Tvrdoň (SR), 5193 divákov

Tabuľka B-skupiny:

1. Švédsko 3 3 0 0 0 21:5 9
  2. Fínsko 3 2 0 0 1 14:6 6
  3. Rusko 3 2 0 0 1 9:6 6
  4. Česko 3 1 0 0 2 11:15 3
  5. Rakúsko 4 0 0 0 4 7:30 0

Štvrtkový program: A-skupina (Saskatoon): Švajčiarsko – Slovensko (15.00 h miestneho času/22.00 h SEČ), USA – Kanada (19.00 h miestneho času/2.00 h SEČ) B-skupina (Regina): Švédsko – Fínsko (13.00 h miestneho času/20.00 h SEČ), Rusko – Česko (17.00 h miestneho času/24.00 h SEČ)