Kultúra

Na úvod Zámockých hier zvolenských predstaví domáci súbor Baladu pre banditu

Muzikál o divokosti v srdci, slobode, láske, zbojníckej cti a zrade z prostredia Podkarpatskej Rusi Balada pre banditu otvorí v piatok večer tohtoročný 45. ročník Zámockých hier zvolenských (ZHZ).

Ilustračný obrázok k článku Na úvod Zámockých hier zvolenských predstaví domáci súbor Baladu pre banditu
Foto: Eva Drugdová / Zdroj: Dnes24.sk

Následne, až do 21. júna, sa na nádvorí Zvolenského zámku a v Divadle J. G. Tajovského (DJGT) predstaví ďalších 15 slovenských a českých divadiel.

Baladu pre banditu naštudoval pre zámocké nádvorie činoherný súbor DJGT pod vedením režiséra Petra Palika. „Známy príbeh legendami opradeného zbojníka Nikolu Šuhaja je romantickým aj drsným pohľadom do minulosti, keď sa prepájala sila prírodných živlov so živelnosťou v človeku. Prináša veľké herecké obsadenie a vyhrotené emócie v naturálnom prostredí na pozadí prvej svetovej vojny,“ povedala dramaturgička divadla Uršuľa Turčanová.

Muzikál autorov Milana Uhdeho a Miloša Štědroňa o záhadnej postave z dejín Podkarpatskej Rusi vychádza z medzivojnového českého románu Ivana Olbrachta Nikola Šuhaj loupežník. Príbeh o zbojníkovi z Koločavy napísal na základe ústnych svedectiev očitých svedkov. „Dobrodružný život hlavných hrdinov vo vtedajšom ‚ďalekom východe Československa‘ priam volal po divadelnom spracovaní a turbulentné historické obdobie začiatku minulého storočia poskytlo širokú paletu javiskových situácií a obrazov,“ uviedla Turčanová.

V piesňach, ktoré pre hru upravili Martin Geišberg a Daniel Špiner, sa striedajú dynamické a lyrické motívy, mnohé sú dobre známe, ako napríklad pieseň Zabili, zabili chlapa z Koločavy. V Čechách často uvádzaný titul má na Slovensku skromnejšiu inscenačnú tradíciu, podľa tvorcov bol po roku 1990 inscenovaný iba trikrát.

Na doskách zámockého nádvoria sa predstaví celý 17-členný umelecký súbor DJGT a hostia. Scénu vytvoril Pavel Andraško a kostýmy Eva Farkašová. Titulnú postavu Nikolu Šuhaja zosobňuje Ondřej Daniš a postavu jeho lásky Eržiky Katarína Rozkošová.

Festival okrem zvolenskej premiéry uvedie v nasledujúcich dňoch ešte ďalších 15 divadiel. Okrem väčšiny slovenských profesionálnych scén sa predstavia aj Mestské divadlo Brno a Těšínske divadlo Český Těšín.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie