Zuzana Gajdošová Iné športy Iné športy

Nadšenci jazdy na dvoch kolesách sa dočkali: Zvolenské námestie zaplnili bicykle! FOTO

Previesť sa po námestí na bicykli? To sa u nás len tak nevidí! Malí aj veľkí Zvolenčania sa stretli, aby spoločne odštartovali novú cyklosezónu, ktorá by mala trvať do konca októbra. A my sme boli pri tom!

Ilustračný obrázok k článku Nadšenci jazdy na dvoch kolesách sa dočkali: Zvolenské námestie zaplnili bicykle! FOTO
Foto: Zuzana Gajdošová

Príhovorom sa začal program oddychového sobotného dopoludnia pre deti i dospelých na zvolenskom námestí. Spomínala najmä iniciatíva „Odzvoňme autám“, ktorá sa zaoberá tým, aby sa v našom meste cyklistika rozvíjala nie len ako relax, ale aj ako forma dopravy. V rámci tohto projektu bude námestie sprístupnené pre cyklistov v dňoch 16. – 21. apríla. Organizátori zároveň vyzvali všetkých cyklistov, aby preukázali, že sa na pešej zóne vedia správať rozumne a slušne.

Následne boli trom zaslúžilým cyklistom mesta odovzdané diplomy. Po tomto symbolickom akte sa športovci vydali otvoriť sezónu špeciálnymi jazdami. Možnosti boli naozaj zaujímavé – išlo sa na Hrochoť, Budču alebo po Zvolene s mestským architektom. Väčšina detských účastníkov však ostala na námestí, kde bol pre nich pripravený bohatý program. Okrem skákacieho hradu mali možnosť, vyskúšať si dopravné ihrisko, či na krátkej dráhe otestovať svoju rýchlosť.

Dopravné ihrisko plní účel

O dopravnom ihrisku sme sa rozprávali s príslušníkom mestskej polície Jozefom Michalíkom, ktorý sa dlhodobo venuje vzdelávaniu detí a mládeže. Na námestí nemohol preto chýbať ani tentoraz. „Toto detské ihrisko máme už pár rokov a myslím, že aj tá spätná väzba od verejnosti aj škôl je veľmi dobrá. Využívame ho najmä pre deti vo veku prvého stupňa základných škôl a to nie len vo Zvolene,“ povedal pán Michalík, pričom zdôraznil: „Určite to pomáha tým najmenším k výchove v oblasti dopravy, potom vedia ako sa majú správať.“

Vyjadril sa aj k aktuálnej téme povolenia bicyklovania sa na pešej zóne námestia: „Nemyslím, že by bicykle na námestí predstavovali nejaké vážne riziko. Aj v ostatných mestách sú vyhradené pre cyklistov koridory. Ak sa cyklisti správajú podľa pravidiel, nie je to problém.“ Na margo samotných chodcov dodal: "Aj chodci si musia ale uvedomiť a dávať na to pozor, že cyklochodník je vyhradený len pre cyklistov.“

Pre aj proti

Fanúšikov dvojkolesových tátošov sme sa pýtali, ako hodnotia tento deň. Mama dvoch detí Mária (37) povedala: „Prišli sme dnes trochu na vzduch, keďže vonku krásne svieti slnko. Veľmi sa tešíme, že mesto usporiadalo takúto akciu, i keď si myslím, že inak by na námestí bicykle byť nemali, lebo je to veľmi nebezpečné najmä pre deti.“

Opačný názor má šestnásťročná Anna. „Myslím, že keby sa dalo jazdiť cez námestie, tak by ľudia tento spôsob dopravy využívali omnoho viac.“ Taktiež hovorí, že by sa takýchto akcií malo konať viac: „Dnes som prišla s kamarátkou, ktorá ma poprosila, aby som jej robila doprovod. Je tu veľmi príjemná atmosféra a kopa ľudí. Skvelé,“ dodala.

Aktívnym cyklistom je aj Samuel (28). „Keďže sme s priateľkou veľký fanúšikovia cyklistiky, tak sme proste museli prísť,“ povedala s úsmevom. „Je to pre nás skvelý relax. Veľmi sa tešíme, že Zvolen sa cyklistike viac otvára. Okrem iného preto, že je to ekologický spôsob prepravy,“ vysvetlila.

Približne na obed sa námestie vyprázdnilo, po tom, čo sa rozdali zaujímavé ceny vylosovaným výhercom. Keďže celú akciu organizovala spoločne s mestom Zvolen aj Budča, cyklisti si tam po skočení akcie mohli prísť v dobrej nálade posedieť pri guláši a zakončiť tak peknú sobotnú akciu.

Pozrite si v našej fotogalérii, ako vyzeralo otvorenie cyklosezóny vo Zvolene!

Čítajte tiež:

HLASUJTE: Povolili by ste bicykle na zvolenskej pešej zóne?

Zmení sa pešia zóna aj na cyklistickú? Polemika vo Zvolene sa stupňuje s príchodom jari

Ako to vyzeralo na otvorení cyklosezóny
7
Galéria
Foto: Zuzana Gajdošová
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie