Najmenej peňazí na obnovu ciest BBSK ide do Zvolena. V našom okrese sú najlepšie

Aj v okrese Zvolen je mnoho ciest, ktoré by potrebovali obnovu. Pozrite, koľko peňazí na ne vynaloží Banskobystrický samosprávny kraj!

Jakub Forgács

Viac ako 1,2 milióna eur vynaloží tento rok Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) na opravu ciest druhej a tretej triedy v okresoch Zvolen, Detva a Krupina. Celkovo poslanci samosprávneho kraja schválili na obnovu zastaranej cestnej infraštruktúry v kraji (13 okresov) deväť miliónov eur. Konečná suma však môže byť nižšia, všetko závisí od výsledkov súťaže verejného obstarávania, ktoré bude robiť Banskobystrická regionálna správa ciest.

Podľa predsedu komisie dopravy v zastupiteľstve samosprávneho kraja Juraja Družbackého najmenej zo všetkých okresov kraja vyčlenili poslanci na okres Zvolen – 207 000 eur. Je totiž štatisticky zmapované, že z ciest vo vlastníctve kraja má tento okres 83 percent vo veľmi dobrom alebo výbornom stave. Na cesty v okrese Detva smeruje 431 000 eur a približne 595 000 eur je určených na cesty v okrese Krupina.

Pri výbere ciest určených na opravu poslanci zohľadňovali dĺžku cestnej siete v jednotlivých okresoch a tiež počet kilometrov ciest, ktoré sú v havarijnom stave. Opravovať sa napríklad budú aj komunikácie, ktoré ostali z minulých rokov nedokončené.

Aj nad rámec schválených ciest sú ešte ďalšie, ktoré bude treba čo najskôr zrenovovať. Takou je napríklad cesta v okolí Očovej či v Železnej Breznici, pod ktorou sa zosúva svah. Takéto úseky chcú poslanci zaradiť do druhého balíka z prebytku hospodárenia kraja, ktorý sa bude rozdeľovať na zastupiteľstve ešte v máji.

Pozrite si v priloženej fotogalérii aj zábery z otvorenia nového úseku R2 pri Zvolene!

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame