Marcel Mojžiš Kultúra

Najstarší kríž Podpoľania v žalostnom stave: Podarí sa výnimočné dielo zachrániť?

Najstarší kríž na Podpoľaní, pravdepodobne z prelomu 19. a 20. storočia, chcú zachrániť obdivovatelia ľudového umenia v Detve a okolí. Občianske združenie Spoločný záujem spolu s Mestom Detva rozbehli v týchto dňoch verejnú zbierku. Z jej výťažku chcú zabezpečiť jeho dôkladnú odbornú reštauráciu a n

Originálny drevený prícestný kríž s anjelskými krídlami, pochádzajúci z osady Štoliansko nad Hriňovou, je v súčasnosti umiestnený v sklade Podpolianskeho múzea v Detve. Je však v takom stave, že ho nie je možné vystaviť a je nutná jeho obnova.

Anjelské krídla pod ramenami

„V roku 1998 už vtedy pomerne schátralý kríž vymenili miestni obyvatelia za nový, a pôvodný – už bez korpusu Krista – sa dostal do priestorov múzea. Pôvodne polychrómovaný kríž je skutočne ojedinelý hlbokou rezbou a bohatou motivikou, plnou kresťanskej symboliky. Výtvarne sa viditeľne od iných odlišuje anjelskými krídlami pod ramenami kríža. Aj keď nie je známe meno jeho tvorcu, jeho práca má pečať nesporného umeleckého cítenia a výtvarného nadania a zároveň nesie odkaz úcty a pokory k životu,“ opisuje výnimočnosť kríža riaditeľka Podpolianskeho múzea Renáta Babicová.

„Verejná zbierka je už odsúhlasená Obvodným úradom vo Zvolene. Veríme, že nájdeme dostatok ľudí, firiem či spoločností, ktorým záleží na tejto kultúrnej hodnote. Chceme zorganizovať aj stretnutie s obyvateľmi osady Štoliansko, ktorých chceme presvedčiť, aby pôvodný korpus, ktorý majú na svojom novšom kríži, poskytli na pôvodný kríž, ktorý budeme reštaurovať,“ uviedol Jozef Balko z OZ Spoločný záujem.

Výber reštaurátorov na obnovu kríža sa uskutoční v januári. „Veríme, že do konca marca nájdeme spoločnú reč i financie a najstarší kríž na Podpoľaní s originálnymi anjelskými krídlami zachránime,“ dodal. Aktivitu podporuje aj mesto Detva. „Na novembrovom spoločnom stretnutí spolu s primátorom mesta a ostatnými zástupcami sme vyjadrili podporu tomuto projektu. Kríž by sme chceli po obnove umiestniť v krytom výklenku na stene budovy Podpolianskeho múzea,“ uviedla vedúca oddelenia školstva, kultúry a sociálnych vecí MsÚ Detva Margita Gajdošová.

Pomôcť môže každý

Verejná zbierka je realizovaná formou finančných príspevkov na špeciálny účet v Slovenskej sporiteľni s názvom Podpoliansky kríž. Prispieť môžu akoukoľvek čiastkou všetci občania i podnikateľské subjekty. Číslo účtu je 503 569 4471/0900.

Detvianske drevené vyrezávané kríže rozsiate po Podpoľaní malebne dotvárajú už desiatky rokov kolorit krajiny. Stoja ako nemí svedkovia čias na rázcestiach, pozdĺž ciest, pri kostoloch, ba aj na súkromných pozemkoch. Ich menšie varianty nachádzame na cintorínoch Podpoľania. História ich tvorby je možno viac ako storočná; vďaka rukám zručných výrobcov si zachováva svoju kontinuitu dodnes.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM