Hokejisti HK Poprad vyhrali v prvom štvrťfinálovom zápase play off Tipsport extraligy na ľade HKm Zvolen a v sérii hranej na štyri víťazstvá sa ujali vedenia. Hostia o svojom triumfe rozhodli dvoma gólmi v záverečnej tretine.

Ilustračný obrázok k článku Napínavý duel pod Pustým hradom: Zvolenským hokejistom prvý zápas play off tesne unikol!

Zápas sa začal naozaj svižne a hneď v 2. minúte preveril Šimka Paločko a na domácej strane pohrozil tečom Slobodovej strely Bortňák. V 5. minúte Boltun nebezpečne dorážal Paločkovu strelu, ale Šimko bol na mieste. Domáci o minútu neskôr mali prvú tutovku v zápase, ale Škvaridlo sám medzi kruhmi trafil iba Kostúra. V 9. minúte Rapáč korčuľoval úplne sám na Šimka, ale vo finálnej fáze prestrelil bránu. Skóre otvoril v 12. minúte popradský obranca Fabián, strelou švihom od ľavého kruhu. V 15. minúte už bolo vyrovnané, keď sa Michal Chovan preštrikoval sám až pred Kostúra a krásnym blafákom vyrovnal. V 16. minúte hrali hostia presilovku a za Šimkom zazvonila tyčka. Následne hrali hostia dokonca 65-sekundovú presilovku o dvoch hráčov, ale nedokázali ju využiť. Prvú tretinu ukončila presilovka domácich, ale ani tí z nej nič nevyťažili.

Druhá tretina začala podobne ako prvá. Pološance sa rodili na oboch stranách. V 24. minúte mieril tesne vedľa Sýkora. Z protiútoku však udreli domáci a peknú prihrávku Chovana od mantinelu premenil strelou bez prípravy Jurík. Zvolen zapol na vyššie obrátky a o dve minúty mali domáci ďalšiu šancu, keď Pulišovej strele z prvej chýbali iba centimetre. V polovici zápasu mal vyrovnanie na hokejke Matis, na prvýkrát mu to nevyšlo. Následne si však popradský útok vypracoval drtivý tlak, ktorý nakoniec skončil gólom a Matis sa po druhýkrát tešil už oprávnene. O dve minúty však domáci išli po druhý raz do vedenia, keď Škvaridlo jemne tečoval Juraškovu strelu. V 36. minúte mal šancu na vyrovnanie Takáč, puk skončil pod nič netušiacim Šimkom, ale nemal ho kto doraziť do siete. Druhú tretinu dohrávali domáci v oslabení, keď trestnú lavicu zohrievali najprv Ďaloga a po ňom Škvaridlo, ale domáci oslabenia ustáli.

Hostia začali tretiu tretinu presilovkou, ale hneď ako skončila, korčuľovali Jurík so Škvaridlom na samotného obrancu, no nakoniec z toho nič nebolo. V 44. minúte hrali presilovku, tutovku zahodil Bagín, následne však domácim hráčom unikol nestarnúci Kroták a vyrovnal na 3:3. O minútu neskôr už hostia viedli, keď sa z bezprostrednej blízkosti presadil tečom Gríger. Na domácich akoby „padla deka“. V 54. minúte mali hostia prečíslenie dvoch na jedného, šanca z toho nakoniec nebola, ale o minútu neskôr za Šimkom po druhýkrát zazvonila žŕdka. V 56. minúte mal šancu na vyrovnanie Jurík, ale trafil iba Kostúra. Dve minúty pred koncom domáci za vlastnou bránkou vyrobili hrúbku a dvaja Popradčania sa mohli Šimka opýtať, kde to chce, ale Paločko nakoniec prestrelil. Domácim na vyrovnanie nestačila ani minútová hra bez brankára a Poprad sa tak ujal vedenia v sérii.

Hlasy trénerov

Josef Turek, tréner Zvolena: „Rozhodla situácia za stavu 3:2, keď sme viedli a mali sme presilovku. Bagin bol sám pred brankárom a namiesto toho, aby bolo 4:2, sme z protiútoku dostali lacný gól, podobne ako prvý. Séria nekončí, je to iba prvý zápas, ešte nás Poprad musí trikrát poraziť. My ešte vydolujeme nejaké veľké sily a budeme sa snažiť sériu zdramatizovať. Gratulujem Popradu k víťazstvu.“

Milan Jančuška, tréner Popradu: „Vždy je dôležitý vstup do play off. Škoda prvej tretiny, nájazd Rapáča či presilovka 5 na 3 sa musí využiť v takomto play off zápase. Škoda, že sme to nevyužili, mohli sme zápas rozhodnúť skôr. Súpera sme prestrieľali asi raz toľko, mali sme aktivitu a aj keď sme prehrávali, zaslúžene sne napokon vyhrali. Som rád, že sme po stránke taktickej i hernej tento dnešný zápas zvládli.“

HKM Zvolen – HK Poprad 3:4 (1:1, 2:1, 0:2)

Góly: 15. Chovan (Obdržálek), 25. L. Jurík (Michal Chovan, Fekiač), 33. Škvaridlo (Juraško, Bortňák) – 12. Fabián, 31. Matis (Štrauch), 44. Kroták, 45. Gríger (Sýkora, Takáč)
Rozhodovali: J. Konc, Jura – M. Orolin, Tvrdoň