Stanislav Černák Správy

Nelegálne rómske chatrče vo Zvolene: Podľa Kaníka je to vážny problém, ktorý treba riešiť

Rómovia v časti Unionka, ktorí niekedy žili len v bytovke na Balkáne sa postupne nasťahovali do opustených záhrad, ku Hronu a železničnej trati. Podľa poslanca NR SR za SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka treba tento problém prioritne riešiť.

Ilustračný obrázok k článku Nelegálne rómske chatrče vo Zvolene: Podľa Kaníka je to vážny problém, ktorý treba riešiť
Zdroj: TASR

Rómovia v časti Unionka, ktorí niekedy žili len v bytovke na Balkáne sa postupne nasťahovali do opustených záhrad, ku Hronu a železničnej trati. Podľa poslanca NR SR za SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka treba tento problém prioritne riešiť.

Ak vlastník pozemku, na ktorom vyrástli nelegálne stavby nereaguje na výzvy samosprávy a nedochádza k ich odstráneniu, mala by jeho povinnosti prebrať obec. Na tento prípad upozornil dnes vo zvolenskej časti Unionka, kde sa priamo na mieste rozširujú nelegálne rómske chatrče, poslanec NR SR za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník.

Problém sa nerieši

Problém, ktorý stále viac zaťažuje obyvateľov celej mestskej časti Balkán, sa nielen že nerieši, ale osada sa pre nedokonalý zákon neustále rozrastá. Rómovia, ktorí pôvodne žili len v bytovke pod Pustým hradom sa postupne nasťahovali do opustených záhrad v susedstve a aktuálne už zaberajú územie asi dvoch stoviek metrov medzi Hronom a železničnou traťou.

„Ak problém nevyriešime hneď, bude sa iba zväčšovať,“ povedal pred novinármi Kaník. „Keď dovolíme nerešpektovať zákon, tak ľudia, ktorí si na to zvykli, si budú dovoľovať stále viac. Dnes sú ešte na okraji mesta, zajtra ale môžu byť na stanici, alebo aj v centre mesta,“ dodal.

Je to nielen problém Zvolena, ale celého Slovenska

„Pred rokom sme stáli takto pri čiernych stavbách, ktoré ležia na cudzom pozemku v Plaveckom Štvrtku, dnes sme pri takýchto stavbách vo Zvolene. To preto, aby sme poukázali na to, že vôbec nejde o lokálny problém, ale tento problém sa dotýka celého Slovenska,“ pokračoval.

Nelegálne stavby na cudzích pozemkoch označil za vážny problém. „Vládna novela stavebného zákona aj keď si dala za cieľ vyriešiť problém nelegálnych stavieb, tak ho absolútne nerieši. Naopak, postavenie vlastníkov pozemkov ešte zhoršuje,“ pripomenul.

Zákon podľa jeho slov prikazuje odstrániť čiernu stavbu vlastníkovi pozemku. „Vlastníci sú však už dnes bezradní, pretože sú to poväčšine starší ľudia, ktorí sa s problémom sami nedokážu vysporiadať,“ konštatoval.

Zasiahnuť by mal podľa Kaníka štát

Riešenie vidí v tom, že štát so svojou autoritou sa do problému zapojí a čierne stavby sám odstráni. „Najskôr získa povolenie od majiteľa pozemku, alebo obce a následne si od tých, ktorí takúto stavbu postavili, vymôže náklady, ktoré s jej búraním vznikli,“ priblížil. Ľudia, ktorých sa to týka, by si mohli náhradu za vzniknutú škoda napríklad aj odpracovať.

Výnimku, ktorú v tomto smere pre nelegálne rómske osady žiada splnomocnenec pre rómske komunity podľa Kaníka celý zákon iba komplikuje. „Pripravovaný zákon absolútne nerieši to najhoršie a to je zaberanie súkromných pozemkov čiernymi stavbami,“ povedal.

„Prvým krokom by malo byť úplné zastavenie ďalšej výstavby čiernych stavieb,“ zdôraznil a pokračoval, „Zbúranie čiernej stavby v jej počiatku prináša totiž minimálne náklady a je to zároveň odkaz všetkým, že tieto stavby nemá zmysel ďalej budovať.“

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM