Jakub Forgács Kultúra

Nenechajte si ujsť jedinečný hudobný zážitok. Sielnicu rozozvučia tóny organovej hudby

Začína sa XXIII. ročník Gorazdových organových dní. 7 organistov počas 3 dní absolvuje program, ktorého vyvrcholením bude prehliadka interpretačného umenia účastníkov.

Ilustračný obrázok k článku Nenechajte si ujsť jedinečný hudobný zážitok. Sielnicu rozozvučia tóny organovej hudby
Zdroj: TASR

Sielnicu rozozvučia počas týchto dní tóny organovej hudby. Vo štvrtok sa tu začína celoslovenská nesúťažná prehliadka neprofesionálnych organistov Gorazdove organové dni (GOD). Ich XXIII. ročník potrvá do soboty 22. septembra.

„Organizátori podujatím vytvárajú priestor hlavne pre mladých talentovaných organistov na prezentáciu ich hudobného umenia. Gorazdove organové dni sa každoročne konajú ako jedna z aktivít Svätogorazdovských dní na Slovensku,“ uviedol Miroslav Holečko z Národného osvetového centra.

Celoslovenská prehliadka organistov sa po Dudinciach a Zvolene druhýkrát uskutoční v Rímskokatolíckom Kostole Ducha Svätého v Sielnici. Sedem organistov z Banskej Štiavnice, Michaloviec, Oravskej Polhory, Prievidze, Prešova, Tvrdošína a Zákamenného počas troch dní absolvuje program, ktorého vyvrcholením bude prehliadka interpretačného umenia účastníkov.

„Súčasťou jej programu budú odborné semináre pre organistov a ich pedagógov zamerané na výber repertoáru pre organistov, organovú artikuláciu, ktoré sa uskutočnia vo Zvolene,“ priblížil Holečko. Nosná časť programu v kostole v Sielnici bude v rámci tvorivých dielní venovaná praktickým zručnostiam, teda registráciám a interpretácii za odborného vedenia pedagógov a organistov.

Verejnosti sa organisti predstavia na spoločnom koncerte 21. septembra o 17:30 v Kostole Ducha Svätého v Sielnici. Meno laureáta prehliadky bude známe v sobotu na rozborovom seminári a vyhodnotení XXIII. Gorazdových organových dní.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie