Nevšedný zážitok: Veľký zbor donských kozákov opäť vo Zvolene

Na Slovensku sa na troch miestach opäť predstavia sólisti zboru donských kozákov. Medzi mestami, kde vystúpia nebude chýbať ani Zvolen. A pozor, kozáci sa predstavia už dnes.

Stanislav Černák
Ilustračný obrázok k článku Nevšedný zážitok: Veľký zbor donských kozákov opäť vo Zvolene
Zdroj: TASR

Pod mottom Spievame za pokoj absolvuje 12-členný súbor sólistov Veľkého zboru donských kozákov v dňoch 6.-8. mája miniturné na Slovensku. Prvýkrát sa predstavia vo Zvolene, po vlaňajších veľmi úspešných vystúpeniach ich opäť privítajú diváci v Liptovskom Mikuláši a Bátovciach.

Hostia pod vedením zakladateľa a umeleckého vedúceho Peťa Chuďakova a s dirigentom Ivanom Šalijevom uvedú program s názvom Ruská Veľká noc 2014, Kristus vstal z mŕtvych.

Prvé z troch predstavení sa uskutoční už dnes v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene so začiatkom o 18. hodine. Súčasťou programu budú známe pravoslávne spevy, medzi nimi piesne Svjatyj Bože, Tebe pojem, či S nami Bog a ďalšie, pričom vyvrcholením bude mohutný veľkonočný chorál Christos voskrese – Kristus vstal z mŕtvych. V druhej časti programu zaznejú ruské a ukrajinské ľudové piesne, uviedol manažér občianskeho združenia Ars ante portas Ján Juráš.

Vstupenky na koncerty si možno kúpiť v sieti Ticketportal a na farských úradoch v miestach, kde sa konajú, a vo Zvolene aj v Podpolianskom osvetovom stredisku a v Informačnom centre mesta Zvolen.

Veľký zbor donských kozákov, ktorý v roku 1981 založil Peťa Chuďakov, je jeden z najúspešnejších speváckych zborov na svete. Na Slovensku účinkuje pravidelne, poznajú ho v mnohých krajinách Európy a Ameriky. Okrem sakrálnych skladieb má zbor v repertoári aj operné spevy, ako aj ruské a ukrajinské ľudové piesne so sprievodom ruských ľudových nástrojov (bajan, balalajka a gitara). Zbor má sídlo vo Viedni pod názvom Bolschoi Don Kosaken.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame