Nezvyčajné miesta pochovávania? Vo Zvolene predstavia aj unikátny cintorín

V Slovenskej národnej galérii na Zvolenskom zámku bude prednáška o miestach pochovávania.

Ilustračný obrázok k článku Nezvyčajné miesta pochovávania? Vo Zvolene predstavia aj unikátny cintorín
Zdroj: TASR

O tom, aké nezvyčajné miesta posledného odpočinku vyhľadávali ľudia v minulosti a aké hľadajú dnes, budú hovoriť najbližšie prednášky z cyklu Pozrime sa na to štýlovo v Slovenskej národnej galérii (SNG) na Zvolenskom zámku. Uskutočnia sa v sobotu 26. januára o 10:00.

V prvej s názvom Renesancia až za hrob bude hovoriť kurátorka zbierok starého umenia SNG Zuzana Ludiková o náhrobnej pamiatke, ktorú dala postaviť Magdaléna Székely ab Ormosd. „S ohľadom na očakávania kladené spoločnosťou na príslušníčku magnátskeho rodu objednala pre svoju rodinu náhrobnú pamiatku, ktorú dnes považujeme za jednu z najvýznamnejších renesančných náhrobných pamiatok domáceho prostredia,“ píše sa v pozvánke na prednášku.

Koordinátorka projektu SadOVO a prírodného cintorína Záhrada spomienok Andrea Uherková bude v druhej časti prednášky hovoriť o súčasnom netradičnom pochovávaní. Projekt Záhrada spomienok vo Zvolene je prvý prírodný cintorín na Slovensku, na ktorom sa združuje úcta k ľuďom so šetrnosťou k prírode. „Nenájdete na ňom žiadne náhrobky, popol zosnulých je ukladaný ku kvetinovým záhonom či ku koreňom stromov,“ hovorí Uherková.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR