Stanislav Černák Rôzne

Nie je zima ako zima: Pred 91 rokmi pri Zvolene padol teplotný rekord

Presne pred 91 rokmi zaznamenali vo Vígľaši celoslovenský teplotný rekord. Pri pohľade s dneškom sa to veruže nedá porovnať, pretože miesto dažďa a blata 11. februára 1929 pokrýval krajinu ľad a chlad.

Ilustračný obrázok k článku Nie je zima ako zima: Pred 91 rokmi pri Zvolene padol teplotný rekord
7
Galéria

Popraskané stromy a rieka Slatina plná ľadu – tak si z rozprávania svojich starých otcov spomínajú na dni pred 91 rokmi obyvatelia obce Vígľaš. Vrchol extrémne tuhej zimy prišiel 11. februára 1929, keď na tamojšej meteorologickej stanici namerali najnižšie teploty v celej histórii krajiny, 41 stupňov pod nulou.

Podľa spomienok pamätníkov sa vtedy nedalo ani vyjsť z domu, nie to ešte niečo robiť. Domáce zvieratá museli obyvatelia držať v maštaliach a obkladať slamou, aby nezamrzli. Voda, ktorú ľudia vyliali pred dom, vraj zamrzla skôr, ako dopadla na zem.

Mrazy boli vtedy kruté nielen vo Vígľaši, ale na celom území Slovenska a trvali až do začiatku marca. Napríklad v Liptovskom Hrádku zaznamenali v tento rekordný deň –38 stupňov Celzia, v Devínskej Novej Vsi –36 stupňov. Teploty sa k uvedeným rekordom priblížili až o vyše päťdesiat rokov, keď v roku 1985 v Oravskej Lesnej namerali –37 stupňov Celzia.

Teplotný rekord zaznamenal vo Vígľaši pred 91 rokmi miestny učiteľ Ján Porsch, ktorý pracoval pre vtedajší poľnohospodársky ústav. Odpočty na stanici v miestnej časti Pstruša robil celých osem rokov. Hydrologická stanica bola pritom v obci zriadená ešte rakúsko-uhorskou monarchiou v roku 1883. Obnovená stojí na tom istom mieste dodnes.

Ako si môžete pozrieť v priloženej fotogalérii, v týchto dňoch je tak teplo, že u nás kvitnú snežienky!

Foto: ilustračné

V OBRAZOCH: Februárové oteplenie prebudilo prvé snežienky
7
Galéria
Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie