Stanislav Černák Správy

Niekedy sa v nej vzdelávali deti, teraz je strašiakom: Smutné obrázky z bývalej školy v Môťovej

Iba chátra a chátra... Budova bývalej IV. základnej školy sa zmenila na nepoznanie. Podpísal sa pod to zub času, no samozrejme, že najviac vandali. Pýchou mesta veruže nie je. Aká budúcnosť čaká bývalú školu?

Ilustračný obrázok k článku Niekedy sa v nej vzdelávali deti, teraz je strašiakom: Smutné obrázky z bývalej školy v Môťovej
Zdroj: Dnes24.sk

Niekoľko rokov dozadu slúžila budova na Hôrke na vzdelávanie detí ako priestory niekdajšej IV. základnej školy vo Zvolene. Už dlhšie je však v katastrofálnom stave a chátra. A čo je najhoršie, pomaly ju neprispôsobiví občania aj rozkrádajú…, teda už tam vlastne nie je ani čo ukradnúť. Budova síce stále stojí, ale nájdete tam iba porozbíjané okná, totálne zničený interiér a aj okolie a množstvo odpadu. Miestom sa šíri nepríjemný zápach a bývalá základná škola sa stala útočiskom bezdomovcov a mladých ľudí.

Nie a nie ju predať

Už dávnejšie z bývalej školy radnica plánovala spraviť tzv. Senior centrum. No, stále sa nič nedeje a budova len chátra a chátra… „Areál bývalej IV. ZŠ je majetkom Mesta Zvolen, ktoré po neúspešnom pokuse o získanie finančných prostriedkov z EÚ pre jeho rekonštrukciu na Senior centrum má v súčasnosti snahu areál odpredať,“ povedala pre Zvolen 24 vedúca Odboru správy majetku Anna Mazánová.

Budova je problémovým miestom

Ako nám ďalej prezradila vedúca Odboru výstavby, tak mesto sa snažilo tento objekt predať už v roku 2013, keď dvakrát vyhlásilo verejnú súťaž, no tá bola neúspešná. Budova bývalej „štvorky“ sa nachádza neďaleko môťovského cintorína a všeobecne občanom v jej okolí nedodáva veľa pozitívnych emócií. „Zgrupujú sa tu skupinky mladých, popíjajú tu alkohol a pokoj nemajú ani nebožtíkovia na cintoríne. Po zotmení sa tadiaľto bojím chodiť. Policajti by tu mali sprísniť hliadky a malo by sa už niečo začať robiť s touto chátrajúcou budovou,“ prezradila nám obyvateľka Môťovej.

Snažili sme sa získať aj vyjadrenie mestskej polície, ako často zasahuje práve pri tomto areáli a aké sú tu najčastejšie priestupky. „Do konca februára vypracujeme správu z činnosti MsP za rok 2013, kde budú presné údaje o priestupkoch. Tiež tam spomenieme najviac problémové miesta ako IV. ZŠ, ale aj mnohé ďalšie,“ napísala nám hovorkyňa zvolenskej mestskej polície Katarína Gondášová.

Spomienka na školu

Je to smutné, ako dopadla budova, ktorá vzdelávala a vychovávala deti. „Štvorku si veruže pamätám. Nechodil som do nej, ale boli sme tam ako deti na nejakých športových turnajoch. Ak si správne spomínam, tak táto škola vychovávala zvolenské futbalové talenty. Ešte v tínedžerských časoch sme chodili aspoň futbal hrávať na ihrisko za školu. Už vtedy bola schátraná, no teraz je už aj rozkradnutá a je v otrasnom stave. Je to na zaplakanie. Je mi jasné, že bez peňazí sa s ňou nič nespraví, preto verím, že sa Mestu Zvolen podarí zohnať čo najskôr potrebné financie na jej rekonštrukciu,“ prezradil pán Stanislav.

A čo jej budúcnosť?

To, čo každého zaujíma najviac je budúcnosť tejto budovy. Aká teda bude? „Na to je ťažká odpoveď,“ povzdychla si aj Anna Mazánová a pokračovala, „Areál bývalej štvorky Na Hôrke sa podľa zvolenského územného plánu nachádza v obytnom území. Podľa územno-plánovacích podkladov túto budovu možno využiť pre školstvo, kultúru, cirkevné účely, zdravotníctvo, sociálnu pomoc, ako menšiu prevádzku pre obchod, služby, verejné stravovanie, dočasné ubytovanie, správu a riadenie, avšak v takej kapacite aby odpovedal potrebám obytného súboru Sekier – Môťová. Areál je možné prestavať na lokalitu rodinných domov. Obytné územia môžu obsahovať aj stavby pre školstvo a sociálne služby.“

Anna Mazánová nám teda jasnú odpoveď nedala. Každopádne zvolenská radnica ide opäť vyhlásiť verejnú súťaž na odpredaj tejto budovy. Minimálna kúpna cena je stanovená vo výške 295 800 eur.

Pozrite si v našej galérii ako sa na bývalej základnej škole podpísali vandali a čas.

Foto: Martina Černáková

Bývalá štvorka: Niekedy sa tu vzdelávali deti, teraz je strašiakom Zvolena!
28
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie