Správy

Občianske združenie varuje: Pre diaľnicu môžu prísť Sliač a Kováčová o pramene aj o kúpele

Do boja za záchranu liečivých a minerálnych vôd v Sliači a Kováčovej sa ľudia pustili i formou petície. Zatiaľ vyzbierali viac než 3000 podpisov a to nielen od miestnych, ale ľudí z celého Slovenska.

Ilustračný obrázok k článku Občianske združenie varuje: Pre diaľnicu môžu prísť Sliač a Kováčová o pramene aj o kúpele
Zdroj: TASR

Na reálnu hrozbu, že výstavbou diaľnice môžu prísť Sliač a Kováčová, centrá s bohatou kúpeľnou tradíciou, o jedinečné liečivé minerálne pramene, upozorňuje Občianske združenie (OZ) Obyvatelia pre Sliač.

Ako informovalo TASR, plány Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) nenechali ľudí chladnými a do boja za záchranu liečivých a minerálnych vôd v Sliači a Kováčovej sa pustili i formou petície. Zatiaľ vyzbierali viac než 3000 podpisov a to nielen od miestnych, ale ľudí z celého Slovenska.

„Diaľnica Zvolen západ – Zvolen východ má viesť cez ochranné pásmo II. stupňa a v tesnej blízkosti ochranného pásma I. stupňa prírodných a liečivých minerálnych vôd. V ochrannom pásme II. stupňa chce NDS urobiť zárez do pohoria v hĺbke 17 metrov aj napriek tomu, že existujú dva znalecké posudky, ktoré otvorene hovoria, že stavbou v tejto lokalite dôjde k ohrozeniu liečivých vôd v Sliači a Kováčovej. Tohto faktu sa držal v roku 2014 i vtedajší minister dopravy Ján Počiatek, ktorý preto stavbu zastavil. Zmenili sa ľudia, zmenili sa rozhodnutia a po rôznych tlakoch sa opäť začalo rátať so stavbou diaľnice,“ vysvetlil predseda OZ Bohumír Tarnoci. Pripomenul, že k podobnej katastrofe došlo pred rokmi v Bešeňovej.

„Vrty spôsobili vyschnutie geotermálneho liečivého jazierka v Bešeňovej a stratu neoceniteľného prírodného dedičstva, ktoré stáročia slúžilo ľuďom. Sliač a Kováčová sa pre výstavbu diaľnice môžu rovnako dočkať zničenia liečivých prameňov, ktoré postavili na nohy už tisíce ľudí. S vodami padnú aj kúpele Sliač a keďže ide o takzvané spojené nádoby, je riziko, že i kúpele Kováčová,“ varuje Tarnoci.

TASR sa pokúsi získať stanovisko Národnej diaľničnej spoločnosti!

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie