Jakub Forgács Správy

Obnova hrobov i úprava zelene. Zvolenský cintorín opeknie, FOTO

Hoci o rekonštrukcii mesto prvýkrát informovalo už pred niekoľkými mesiacmi, pristúpiť k nej bolo možné až teraz. Prečo?

Ilustračný obrázok k článku Obnova hrobov i úprava zelene. Zvolenský cintorín opeknie, FOTO
6
Galéria
Zdroj: Mesto Zvolen

Mesto pristupuje k rekonštrukcii jedného z vojenských cintorínov na Zlatom Potoku. Informoval o tom Branislav Mikšík, hovorca zvolenského magistrátu-

Ako uviedol, týka sa rozsiahlych úprav na Cintoríne padlých vojakov sovietskej armády, ktorá začala len pred niekoľkými dňami. Mestu sa podarilo získať na ňu dotáciu od štátu vo výške 200 tisíc eur.

S oneskorením

Hoci o rekonštrukcii mesto prvýkrát informovalo už pred niekoľkými mesiacmi, pristúpiť k nej podľa Mikšíka bolo možné až teraz. „Dôvodom je rozsiahla úprava zelene, ktorá však predpokladala odlet hniezdiaceho vtáctva – kvôli jeho ochrane. Podľa odborníkov z oblasti ornitológie sa tak už stalo, práce teda mohli začať. Pokračovať budú počas celého leta i v jesenných mesiacoch,“ spomenul.

„Väčšina náhrobných kameňov sa časom dostala do veľmi zlého stavu. Určite tomu napomohli aj blízko umiestnené tuje, ktoré svojimi koreňmi postupne narušili kamenné obruby aj betónové základy hrobov a tým aj celkový dojem z jedného z najnavštevo­vanejších pietnych miest našej krajiny,“ uviedol Mikšík. Tuje tak bude nutné nahradiť trvalkovou výsadbou. Do značnej miery tak areál získa vzhľad ako si ho pamätajú najmä starší Zvolenčania.

Čo všetko urobia?

Ako pokračoval, postupne budú na Cintoríne padlých vojakov sovietskej armády vyčistené chodníky, vymenené betónové lôžka aj obruby. 54 čiernych kamenných vankúšov s menami padlých dôstojníkov Červenej armády sa preleští, obnoví sa strieborné písmo a následne nalepí na pôvodné miesta. V ďalšej fáze rekonštrukcie sa pri úprave skupinových hrobových miest počíta už aj s účasťou ruskej strany.

„Ročne si prichádzajú uctiť pamiatku vojakov oslobodeneckých armád desiatky jednotlivcov či organizovaných skupín, niekoľkokrát v roku prichádzajú na vojenské cintoríny na Zlatom potoku i členovia vysokých slovenských i zahraničných delegácií. Po úpravách sa všetkým naskytne jednotný, pekný výhľad na celý areál od vstupnej brány až po centrálny pomník,“ dodal Mikšík.

Vo Zvolene prebehnú úpravy na Cintoríne padlých vojakov sovietskej armády
6
Galéria
Zdroj: Mesto Zvolen
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie