Kultúra

Impozantná kalvária: Už je osvetlená, pozrite si tú nádheru

Kalvársky fond slávnostne zapol osvetlenie Horného kostola. Do troch rokov by chcel osvetliť aj všetky ostatné objekty Kalvárie. Pozrite si fotky.

Ilustračný obrázok k článku Impozantná kalvária: Už je osvetlená, pozrite si tú nádheru
Zdroj: Webnoviny.sk

Kalvária, ako jedna z najznámejších dominánt Banskej Štiavnice, zdobí od utorka toto historické mesto aj po zotmení, tak ako už dávnejšie Nový a Starý zámok.

Zabezpečuje to osvetlenie jej Horného kostola, ktoré v utorok ako najviditeľnejší výsledok projektu elektrifikácie areálu Kalvárie slávnostne spustili aktivisti zo združenia Kalvársky fond a predstavitelia Stredoslovenskej energetiky ako generálneho sponzora projektu.

Občianske združenie Kalvársky fond, ktoré banskoštiavnickú Kalváriu rekonštruuje od roku 2008, rozbehlo projekt jej elektrifikácie pred zhruba dvoma rokmi a trvať by mal päť rokov. Stredoslovenská energetika sa v memorande, ktoré s Kalvárskym fondom podpísala vlani v júni, zaviazala poskytnúť naň minimálne 150-tisíc eur, a to minimálne po 30-tisíc eur ročne počas piatich rokov.

Ako uviedol predseda Kalvárskeho fondu Martin Macharik, Horný kostol bude nasvietený denne od zotmenia do polnoci a v lete do jednej alebo druhej hodiny v noci. V ďalších rokoch chcú postupne vybudovať osvetlenie aj ďalších objektov kalvárskeho komplexu.

Postupne každý rok, ako bude spolupráca s naším donorom pokračovať, budeme dopĺňať ďalšie kaplnky. Už na budúci rok to bude ďalších päť kaplniek, o rok ďalších sedem kaplniek a do troch rokov by malo svietiť všetkých 24 stavebných objektov na Kalvárii,“ povedal Macharik.

Pripomenul, že na to, aby mohla byť Kalvária osvetlená, bolo treba vykopať niekoľko kilometrov zemného vedenia, položiť niekoľko kilometrov káblov a ustrážiť, aby neskončili v zberných surovinách, čo sa spočiatku neveľmi darilo.

Vysvietená štiavnická kalvária
4
Galéria
Zdroj: Webnoviny.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie