Jakub Forgács Správy

Očakávaná modernizácia SOŠ v kraji. Tieto 3 školy sa dočkajú ako prvé

Na modernizáciu SOŠ v kraji bolo z fondov EÚ schválených 7,37 milióna eur. Spolufinancovanie BBSK pre všetky projekty je vo výške päť percent.

Ilustračný obrázok k článku Očakávaná modernizácia SOŠ v kraji. Tieto 3 školy sa dočkajú ako prvé
Zdroj: TASR

V prvých troch stredných odborných školách (SOŠ) v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) z celkom dvanástich, ktorým bola vlani schválená finančná pomoc z eurofondov, sa začnú na jar rekonštrukčné práce. Ide o SOŠ Szakközépiskola Tornaľa, SOŠ Želovce a SOŠ technická Zvolen.

„Tieto školy získali už koncom minulého roka stanovisko riadiaceho orgánu a majú podpísanú zmluvu o dielo,“ uviedla hovorkyňa BBSK Marcela Glevická.

Stavebné práce súvisia so zlepšením podmienok praktického vyučovania a zvýšením počtu žiakov v odbornom vzdelávaní. „Ide o súvisiace stavebné práce, ako sú rekonštrukcia podláh, povrchová úprava stien, elektroinštalácia, výmena vnútorných dverí a pod.,“ priblížila hovorkyňa.

Rekonštrukcie aj nákupy

Nie všetky školy z dvanástich potrebujú len rekonštrukciu. Okrem stavebných prác sa v niektorých budú realizovať aj nákupy výpočtovej techniky. „Všetky projekty pokračujú v zmysle postupov konkrétnej výzvy IROP a podľa časových harmonogramov jednotlivých projektov,“ pripomenula.

Pre dve školy aktuálne prebieha kontrola podkladov k verejnému obstarávaniu projektov. Kontrola je v kompetencii riadiaceho orgánu – Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. „Po schválení dokumentácie riadiacim orgánom bude vyhlásené verejné obstarávanie. Po jeho ukončení bude dokumentácia znovu zaslaná na kontrolu a schválenie. Až po jej schválení môže byť podpísaná zmluva o dielo a začatá realizácia stavebných prác,“ doplnila Glevická.

Milióny na modernizáciu

Ďalšie štyri školy majú požiadavky najmä na materiálovo–technologické vybavenie a výpočtovú techniku, ktorú si spravidla obstarávajú vo vlastnej réžii, čo sa práve deje. „Majú aj stavebné práce menšieho rozsahu, ktoré budú obstarávané následne po dodaní strojného a technologického vybavenia, teda po namontovaní strojov, zariadení a techniky,“ priblížila hovorkyňa.

Zostávajúce tri stredné školy nemajú v zmluve o poskytnutí nenávratného finančného príspevku zahrnuté stavebné práce. Tieto školy žiadali financie len na strojné vybavenie, na ktoré sa verejné obstarávanie uskutočňuje vo vlastnej réžii školy.

Na modernizáciu SOŠ v kraji bolo z fondov EÚ schválených 7,37 milióna eur. Spolufinancovanie BBSK pre všetky projekty je vo výške päť percent, čo činí spolu 368 753 eur.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie