Jakub Forgács Rôzne Správy

Ohromný úspech gymnazistu Viliama. Svoj výskum rakoviny odprezentuje v USA

Hoci má iba 17 rokov, už má vlastný výskumný projekt v laboratóriu SAV. Mladý Zvolenčan Viliam Glézl svoj voľný čas venuje obdivuhodnej aktivite.

Ilustračný obrázok k článku Ohromný úspech gymnazistu Viliama. Svoj výskum rakoviny odprezentuje v USA
6
Galéria
Zdroj: archív Viliama Glézla

Viliam Glézl je na prvý pohľad obyčajný 17-ročný chalan. Mladý študent tretieho ročníka Gymnázia Ľudovíta Štúra vo Zvolene sa však venuje nevšednej činnosti. Hoci ešte ani nezmaturoval, už má svoj vlastný výskumný projekt v laboratóriu Slovenskej akadémie vied (SAV). To však zďaleka nie je všetko. Iba prednedávnom sa so svojím projektom zaradil medzi víťazov na Festivale vedy a techniky, ktorý organizuje AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku.

Ako sa mladý chalan vôbec dostane k vlastnému výskumnému projektu v laboratóriu SAV?

Zo začiatku bol problém nájsť laboratórium, v ktorom by som mohol realizovať svoju výskumnú činnosť. Rozhodol som sa kontaktovať viacero inštitúcií, no najviac ma zaujímala práca pod Ústavom experimentálnej onkológie SAV. Skontaktoval som sa s RNDr. Miroslavou Matúškovou PhD. z Oddelenia molekulárnej onkológie Biomedicínskeho centra SAV. V týchto laboratóriách vykonávam všetky praktické aspekty mojej práce.

Venuješ sa výskumu zameranom na hrubé črevo. O čo v ňom ide?

V mojom výskume sa špecifikujem na interakcie látky Epigallokatechín-3-gallátu (EGCG) s bunkami kolorektálneho karcinómu, tj. karcinómu hrubého čreva. Dôležitou časťou mojej práce je aj výskum vplyvu EGCG na chemorezistenciu nádorových buniek. Chemorezistencia je jav, pri ktorom je nádorová bunka schopná zabrániť vniku chemoterapeutika do vnútra bunky. Týmto javom sa nádorové bunky chránia pred chemoterapeutickou liečbou a vytvára to veľký problém z hľadiska onkologickej liečby.

Práca v labáku zaberá asi dosť času, čo na to tvoji rovesníci?

Práca v laboratóriu je časovo náročná aj z hľadiska logistiky, keďže laboratóriá, v ktorých pracujem, sa nachádzajú v Bratislave, kde chodím vždy na týždeň. Napriek tomu som veľmi rád, že mám okolo seba ľudí, ktorí ma podporujú aj za takýchto podmienok.

Aký je tvoj cieľ a myslíš že sa ti ho podarí dosiahnuť v dohľadnej dobe?

Mojim cieľom je aj naďalej sa venovať výskumu. Veľmi rád by som si zariadil malé laboratórium vo Zvolene, aby som si nejakú časť výskumu, ktorá nie je náročná na vybavenie, mohol robiť aj bez cestovania. Avšak na všetko sú potrebné financie, ktoré môžem získať len prostredníctvom grantov. Do budúcna by som výskum veľmi rád posunul do fázy in vivo testovania.

Vďaka svojmu úspechu si postúpil na jednu z najprestížnejších súťaží pre mladých vedcov na svete. Priblíž ju prosím našim čitateľom…

Dostal som sa na medzinárodnú súťaž Regeneron ISEF (International science and engineering fair), ktorá so koná 10. – 15. mája v Anaheime v Kalifornii. Ide o súťaž, v ktorej študenti prezentujú svoje vedecké práce formou posterovej prezentácie. Súťaž je veľmi prestížna z dôvodu veľkého záujmu univerzít, ktoré účastníkom ponúkajú rôzne štipendiá na štúdium na ich fakultách.

Chcel by si sa medicíne a výskumu venovať aj po škole?

Áno, rozhodol som sa pre štúdium medicíny a neskôr by som sa rád špecializoval v oblasti kardiochirurgie. Samozrejme, nechcem zanevrieť ani na výskum a plánujem sa mu venovať aj naďalej.

Keď práve neštuduješ a nepracuješ v labáku, ako najradšej tráviš voľný čas?

Veľmi rád si oddýchnem s udicou pri vode alebo pri dobrej knihe.

Mladý Zvolenčan Viliam Glézl svoj voľný čas venuje obdivuhodnej aktivite
6
Galéria
Zdroj: archív Viliama Glézla
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM