Jakub Forgács Správy

Opustené deti vo zvolenskej nemocnici nie sú samy. Denne ich navštevujú terapeutky

Nemocnica Zvolen je jednou zo štyroch nemocníc na Slovensku, ktoré spolupracujú s Občianskym združením Návrat, na poskytovaní psycho-sociálnej a terapeutickej služby „Dominika pre Kukulíka“.

Ilustračný obrázok k článku Opustené deti vo zvolenskej nemocnici nie sú samy. Denne ich navštevujú terapeutky
Foto: Peter Jurčiak / Zdroj: Nemocnica Zvolen

Deti sú neskôr umiestňované do profesionálnych rodín, na osvojenie, alebo do dojčenských domovov. Dôležitou súčasťou ich aktivít sú aj návštevy novorodencov, ktorých sa rodičia zriekli po narodení. Informovala o tom Alžbeta Sivá, manažérka marketingu AGEL SK a.s.

Pomoc pri zmiernení traumy

„Starostlivosť o opustené deti neznamená len uspokojenie jeho fyzických potrieb a teda nakŕmenie a prebalenie. Dieťa potrebuje láskavú náruč, s ktorou sa mu dostane pocit bezpečia. Ak novorodenec alebo dieťa v ranom detstve stratí rodičovskú osobu a ocitne sa v štatúte opusteného dieťa (napr. utajovaný pôrod, súhlas rodiča na adopciu, resp. iné okolnosti), dochádza tým u neho k vážnemu ohrozeniu psychického vývinu. Je preňho zdravotne prospešné zabezpečiť mu počas hospitalizácie v nemocnici zmiernenie stresu a traumy prostredníctvom vhodnej psycho-sociálnej a terapeutickej služby „Dominika pre Kukulíka“,“ pokračovala Sivá so slovami, že tú poskytujú vyškolení dobrovoľníci a profesionáli, ktorí sú ako prví v kontakte s opusteným novorodencom v Nemocnici Zvolen.

„Nemocnica Zvolen je jednou zo štyroch nemocníc na Slovensku, ktoré spolupracujú s Občianskym združením Návrat, na poskytovaní psycho-sociálnej a terapeutickej služby „Dominika pre Kukulíka“, čím získala označenie „Nemocnica citlivá k opusteným deťom“,“ povedala Sivá.

Ako dodala, projekt pomáha zmierniť traumu z opustenia deťom, ktorých matka dala súhlas na adopciu, deťom narodeným v režime utajeného a anonymného pôrodu, u detí nájdených v Hniezde záchrany a podobne.

Denne s terapeutkami

Projekt podporil primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia MUDr. Peter Molitoris a primárka detského oddelenia MUDr. Oľga Švecová.

„Opustené deti denne navštevujú terapeutky, ktoré citlivým fyzickým kontaktom zmierňujú stres detičiek a napĺňajú ich psychické potreby. Spolu s nimi poputuje k rodičom aj ich „Kufrík pre Kukulíka“ (kufrík spomienok), ktorým vyplnia informačné vákuum a preukážu, že dieťa nebolo v prvé dni svojho života na svete samé, ale že viacerým ľuďom na ňom záležalo,“ povedala Švecová.

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie