Sobota 20. júl 2019 Iľja/Eliáš  20 °C
Práca

Otvorené priznanie podnikateľov na stretnutí s primátorkou Zvolena: Nevieme získať kvalitných ľudí týchto profesií!

Veľké stretnutie zamestnávateľov so zvolenskou primátorkou. Viac ako dve hodiny vzájomne diskutovali o aktuálnych problémoch a o možnej spolupráci do budúcnosti. A prezradili aj, v ktorých profesiách jednoducho nevedia zohnať kvalitných ľudí. Pozrite si to...

Ilustračný obrázok k článku Otvorené priznanie podnikateľov na stretnutí s primátorkou Zvolena: Nevieme získať kvalitných ľudí týchto profesií!
Zdroj: Dnes24.sk

„Vážim si prácu všetkých slušných domácich podnikateľov. Najväčších z nich som pozvala na pracovné raňajky s cieľom poďakovať sa im a porozprávať sa o aktuálnych témach. Sme súčasťou toho istého priestoru. Ak si vieme vzájomne pomôcť a využiť náš spoločný kontakt v prospech mesta a jeho obyvateľov, prečo tak neurobiť?" povedala zvolenská primátorka Lenka Balkovičová.

Napriek tomu, že sa diskutovalo o viacerých témach, dominovala predovšetkým téma nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily. Mnohí z podnikateľov sa posťažovali, že nemôžu získať kvalitného človeka so stredoškolským či učňovským vzdelaním. Či už je to vodič autobusu, skladník, murár alebo čašník, odborné profesie jednoducho na trhu práce chýbajú. Primátorka uviedla, že stredné školstvo síce nespadá pod mesto, no mesto by mohlo vytvoriť aspoň základňu na diskusiu.

„Pozvať na stretnutie riaditeľov stredných škôl a zástupcov podnikateľov predsa nie je nič zložité, pritom môže byť veľmi prospešné. Je to naozaj úplné minimum, ktoré môžeme urobiť. Spolupráca podnikov a škôl bola kedysi samozrejmosťou, žiaľ v mnohých prípadoch sa od nej upustilo,“ pokračovala primátorka.

Domáci podnikatelia tiež hovorili o domácich výrobkoch, ktoré sú často kvalitnejšie ako ponúka zahraničná konkurencia. Čomu však konkurovať často nedokážu je cena. Zo strany mesta padol návrh na osvetovú činnosť už na základných školách, kde by deti dostávali základné informácie o slovenských produktoch a výhod plynúcich z ich kúpy. Podnikatelia si zas vedeli predstaviť prednáškovú činnosť s danou témou. Profitovať by napokon mohol slovenský podnikateľ, ale aj spotrebiteľ.

Už na prvom stretnutí bolo zrejmé, že mesto našlo s podnikateľmi spoločnú reč pri viacerých témach. Práve preto budú stretnutia pokračovať. Najbližšie by sa chcela primátorka stretnúť so živnostníkmi, so širšou podnikateľskou verejnosťou plánuje stretnutie v decembri. Známy by už mal byť nový rozpočet mesta a predstaviť by chcela jednotlivé investičné aktivity mesta v nasledujúcom ro­ku.

Zdroj: Dnes24.sk