Počas najbližších troch dní Hriňová ožije filmovým festivalom: Na čo sa môžete tešiť?

Hriňovčania, sa už od zajtra môžu tešiť na prvý ročník medzinárodného filmového festivalu, ktorý sa uskutoční v Mestskom kultúrnom centre. Potrvá tri dni.

Stanislav Černák
Ilustračný obrázok k článku Počas najbližších troch dní Hriňová ožije filmovým festivalom: Na čo sa môžete tešiť?
Zdroj: TASR

Projekciami filmov Duša fujary a Rok na Hriňovej sa začne vo štvrtok 1. mája v Mestskom kultúrnom stredisku (MKS) v Hriňovej v okrese Detva, prvý ročník medzinárodného filmového festivalu Folklór a tradície. O priazeň poroty a divákov sa bude uchádzať celkom 22 filmov od 14 autorov. Informoval o tom pracovník MKS Martin Kliment.

Tematická súťaž neprofesionálnych filmov je rozdelená do piatich súťažných kôl. Prvé a druhé s podtitulom Majstri a Tradičné hospodárenie sa začína už v prvý deň festivalu. Tretie kolo má názov Tradície a súčasnosť, štvrté Z môjho kraja. Diváci môžu filmy zaradené do tejto sekcie vidieť v piatok 2. mája.

Posledné, piate kolo, s názvom Podujatia sa uskutoční v sobotu, 3. mája. V tento deň zároveň porota vyberie víťaza. Ocenené budú aj snímky, ktoré sa umiestnia na druhom a treťom mieste. Osobitným ocenením bude film ocenený Cenou diváka. V rámci festivalu sa okrem súťažných kôl uskutočnia aj vzdelávacie aktivity, hodnotiaci a rozborový seminár a tvorivé dielne.

Hlavným poslaním podujatia je prezentácia a podpora tvorby, snaha aktivizovať neprofesionálnych tvorcov folklórnych filmov aj filmov o tradíciách, ktoré sa ešte zachovali v akejkoľvek podobe. Cieľom je tiež podnietiť vznik nových snímok s uvedenou tematikou. Touto formou súťaže chcú organizátori prispieť k zdokumentovaniu a archivácii mnohých vzácnych, často postupne zanikajúcich vecí, udalostí, pracovných postupov či zvyklostí.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame