Jakub Forgács Správy

Prekvapivé zistenia z labákov zvolenskej nemocnice: Koľko % testovaných už má protilátky?

Laboratória zvolenskej nemocnice otestovali počas pandémie desiatky tisíc PCR vzoriek na koronavírus. Podľa slov riaditeľky je pandémia veľkou skúškou aj pre nich.

Ilustračný obrázok k článku Prekvapivé zistenia z labákov zvolenskej nemocnice: Koľko % testovaných už má protilátky?
3
Galéria
Zdroj: Nemocnica AGEL Zvolen

Laboratóriá Nemocnice AGEL Zvolen, v roku 2020 počas deviatich mesiacov urobili celkovo 94-tisíc testov. Počas tohto obdobia úplne zmenili charakter svojej práce. Bolo potrebné nasadiť všetky svoje sily, prostriedky a zdokonaliť systém aj logistiku na testovanie vzoriek na prítomnosť koronavírusu COVID-19. A to všetko veľmi rýchlo, za pochodu, počas paralelnej prevádzky. Informovala o tom Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny AGEL SK.

Pandémia a situácia v súvislosti s testovaním ochorenia COVID-19 podľa jej slov preverila schopnosti, flexibilitu, krízové nasadenie a aj fyzickú a psychickú odolnosť ľudí v prvej diagnostickej lí­nii.

"Pandémia bola a je veľkou komplexnou skúškou pre väčšinu zdravotníckych pracovníkov a laboratóriá nie sú výnimkou,“ povedala okrem iného v rozhovore riaditeľka laboratórií siete AGEL Ing. Elena Gaboňová.

Ako by ste celkovo zhodnotili rok 2020 v labora­tóriách AGELLAB v súvislosti s novým koronavírusom covid-19?

Rok 2020 bol skúškou vo viacerých oblastiach, a nielen pre zdravotníckych pracovníkov. Systém bežnej práce v laboratóriu sa v podstate počas pandémie zásadne nezmenil. Poklesom počtu bežných vzoriek počas prvej vlny sme mali personálne obsadenie zabezpečené – zamestnanci sa venovali prevažne PCR testovaniu. Počas druhej vlny však narástol počet krvných vzoriek, zároveň pribudlo viacej PCR vzoriek a všetky tieto vyšetrenia zabezpečuje ten istý personál. Naviac, v druhej vlne je viacej zamestnancov v karanténe, prípadne sa liečia z ochorenia COVID-19. Paralelne s testovaním COVID prebieha od štvrtého kvartálu 2020 výmena prístrojovej techniky a automatizácie vo všetkých našich laboratóriách.

Aké boli začiatky v laboratórnom testovaní metódou PCR a následne vyšetrením protilátok na výskyt nového vírusu SARS-CoV-2

Priestorové úpravy menšieho rozsahu boli nevyhnutné pri zavedení PCR testovania, hlavne časti laboratória, kde prebiehala izolácia nukleovej kyseliny – oddelenie vstupného/výs­tupného filtra laboratória, nastavenie a kontrola laminárneho boxu. Všetko v súlade s bezpečnostnými podmienkami a hygienicko-epidemiologickým režimom, vzhľadom na 2. stupeň biologického stupňa. Vyšetrenie protilátok sa realizuje na automatických analyzátoroch, ktoré sa používajú aj na vyšetrovanie iných parametrov a nevyžadovalo si žiadne špeciálne úpravy ani zmenu režimu prevádzky. Príprava priestorov pre vyšetrenie PCR bola náročnejšia.

Vyžiadala si pandémia nákup špecializovanej technológií?

Áno, hlavne pre PCR testovanie. Na Oddelení klinickej biochémie sme mali k dispozícii automatický izolátor nukleových kyselín, ktorý ale nedokázal izoláciu RNA – resp. v to čase nebola dostupná metóda izolácie. Na začiatku sme museli presťahovať laminárny box, vytvoriť bezpečný priestor pre manipuláciu s rizikovým biologickým materiálom, spustili sme manuálnu izoláciu, kapacitu testovania sme mali na začiatku apríla cca 150 vzoriek/deň. Vzhľadom na narastajúci počet požiadaviek na testovanie PCR, aj vzhľadom na šírenie vírusu, sme postupne obmieňali a dopĺňali prístroje k automatickej izolácii RNA vírusu (ribonukleovej kyseliny) a posilnili sme aj systém amplifikácie. Aktuálne sme na kapacite desaťkrát vyššej ako v apríli a robíme 1 500 vzoriek za deň, dokážeme v čase do 24–30 hodín doručiť výsledok PCR testu.

Aký bol celkový počet vyšetrení RT PCR metódou? Koľko z testov si dali robiť samoplatcovia a koľko bolo z RÚVZ?

Od začiatku testovania, teda od 6. apríla 2020 sme do konca decembra 2020 vyšetrili 94-tisíc PCR vyšetrení. Z toho takmer polovicu predstavujú samoplatcovia, 35% pacienti odosielaní cez RÚVZ alebo NCZI a zvyšok tvoria pacienti zdravotníckych zariadení (nemocníc aj ambulancií).

Aký bol trend vývoja pozitívnych vzoriek v 1. vlne a následne v 2. vlne?

V prvej vlne, teda v termíne od apríla do konca septembra, bol priemerný počet pozitívnych vzoriek v našom laboratóriu cca do 5 %. Aktuálne, od októbra do konca roka bol tento podiel u nás v laboratóriách od 11 do 14%. Číslo je u nás nižšie ako celoslovenský priemer z dôvodu, že sa u nás dáva testovať veľa záujemcov, ktorí potrebujú potvrdenie o negatívnom teste hlavne z pracovných dôvodov alebo z dôvodov cestovania do zahraničia. Určite nárast pozitívnych vzoriek vo vlnách súvisí s nárastom výskytu ochorenia, cestovaním, migráciou ľudí.

Aký podiel testov tvorili vzorky s prítomnosťou protilátok?

Počas prvej vlny bola prítomnosť protilátok zriedkavá, max. do 0,5 %. Za posledné obdobie 2 – 3 týždňov je tu opačný efekt – takmer 90 % testovaných pacientov má prítomné protilátky IgG/IgM. Logicky je to v súvislosti so šírením vírusu a nárastom infikovaných ľudí počas druhej vlny.

Čo sa týka personálu, aký a v akom počte najviac chýba?

Aktuálne, vo všeobecnosti na pracovnom trhu, je problém s pozíciou hlavne zdravotnícky laborant a laboratórny diagnostik, predovšetkým pre oblasť genetiky a PCR testovania. Tým, že sa snažíme navyšovať kapacitu testovania dopĺňaním prístrojovej techniky, nemáme potrebu prijatia alebo rozširovania personálneho obsadenia. Skôr je snaha aktuálny personál zaškoliť a zaučiť na prácu v úseku COVID, hlavne z dôvodu zastupiteľnosti počas prípadného výpadku alebo karantény.

Máte nejaké veľké projekty, ktoré čakajú sieť laboratórií AGELLAB v roku 2021?

Veľký projekt, ktorý v podstate bude pokračovať aj počas roka 2021, bude výmena automatizácie-prístrojovej techniky na Oddeleniach klinickej biochémie. Čo sa týka testovania PCR, odštartovali sme spoluprácu so spoločnosťou biochemika Pavla Čekana a v blízkej dobe by sme mali posilniť prístrojovú techniku o výkonný automat, ktorý dokáže robiť rozbory vzoriek aj zo slín. Zároveň sa snažíme zapojiť do medzinárodného elektronického systému, ktorý eviduje výsledky PCR, antigénových vyšetrení aj očkovaní – používa sa už celosvetovo formou digitálnej identity. Táto umožňuje na základe kritérií výsledkov testovania/oč­kovania pohyb ľudí v spoločnosti.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

V OBRAZOCH: Laboratóriá zvolenskej nemocnice
3
Galéria
Zdroj: Nemocnica AGEL Zvolen
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM