Stanislav Černák Rôzne

Problémom vo Zvolene sú žobrajúci bezdomovci: Policajti majú zviazané ruky

Letné počasie vyhnalo do ulíc Zvolena aj veľa bezdomovcov. Tí sa združujú najmä pred obchodnými domami a žobrú. Niekedy je to pre okoloidúcich naozaj nepríjemné.

Ilustračný obrázok k článku Problémom vo Zvolene sú žobrajúci bezdomovci: Policajti majú zviazané ruky
Zdroj: TASR

Bezdomovci dosť často pýtajú od okoloidúcich najmä drobné a cigarety. Nie vždy je to pre ľudí príjemné. Túto situácia sme si všimli najmä pred obchodnými domami a v parku Ľudovíta Štúra. Bezdomovci si najmä v spomínanom parku sadnú na lavičky oproti sebe a vy chtiac-nechtiac musíte okolo nich prejsť. Aj za denného svetla sa tadiaľ boja chodiť najmä mamičky s deťmi. „Majú veľakrát nepríčetné pohľady. Bojím sa tadiaľ chodiť s dcérou,“ povedala mladá Jana, ktorú doplnila Ivana, „fakt sa bojíme, že nám ublížia. Stále si pýtajú drobné.“

Pravidelné kontroly

Policajti o tejto situácii vedia. „Momentálne to riešime aj spolu so štátnymi policajtmi, ktorí si vzali na starosti niektoré miesta pred hypermarketmi,“ povedal pre Zvolen 24 zástupca náčelníka zvolenskej mestskej polície Ján Kentoš a pokračoval, „zamerali sme sa najmä na miesta pred supermarketmi Kaufland, Hypernova, Tesco a pred najväčším nákupným centrom vo Zvolene.“

Mestskí policajti majú však v tejto situácii dosť zviazané ruky. „Vykonávame tam pravidelné denno-denné kontroly. Avšak, keď ich vytlačíte napríklad z námestia, presunú sa na Trhovú ulicu. Vytlačíte ich odtiaľ, už sú ďalej a volajú nám ľudia odtiaľ. Je to začarovaný kruh,“ povzdychol si Kentoš.

Niektorí im dajú peniaze, iní nie

Avšak ako zdôrazňujú aj zvolenskí policajti, netreba všetkých bezdomovcov hádzať do jedného vreca. „Sú bezdomovci, ktorí vôbec neotravujú a sú bezdomovci, ktorí sú problémoví. Pokiaľ sú napríklad v parku Ľudovíta Štúra a my stadiaľ prechádzame a pokiaľ vidíme, že sa tam narušuje verejný poriadok, tak ich odtiaľ vykážeme,“ povedala členka hliadky Mestskej polície vo Zvolene.

Podľa policajtov si niekedy môžeme zato aj sami, že bezdomovci žobrú. „Záleží od ľudí. Niektorí im dávajú peniaze. Ľudia ich vlastne v tom podporia, bezdomovci potom dostanú odvahu a pýtajú peniaze aj od ostatných. Potom aj mamičky majú obavy, že keď vidia alebo oslovia ľudia bez domova práve mamičku, tá to povie druhej… Ešte som sa zatiaľ nestretla s tým, že by boli bezdomovci agresívny voči občanom, možno tak medzi sebou. Keď im raz dáte peniaze, oni si povedia medzi sebou a tým pádom už niekedy aj vedia, koho osloviť,“ vysvetlila členka policajnej hliadky vo Zvolene.

Táto situácia však nie je problémom iba vo Zvolene. „Bezdomovci nie sú len problémom Zvolena. Je to celoslovenský problém. Robia sa však preventívne opatrenia spoločne so sociálnym oddelením,“ dodal Ján Kentoš.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie