RADÍME: 7 tipov, kde všade môžete hľadať prácu

Mnoho z vás už dlhšiu dobu blúdi na trhu práce a nevie nájsť vôbec žiadny job, nie to ešte ten vysnívaný. Skúsili ste už naozaj všetko? A čo ak nie? Využite všetky dostupné možnosti!

Ilustračný obrázok k článku RADÍME: 7 tipov, kde všade môžete hľadať prácu
Zdroj: TASR

1. Registrujte sa na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny

Úrad práce býva ako orgán, kompetentný zabezpečovať prácu, veľmi často kritizovaný. Treba však brať do úvahy, že väčšina firiem je nútených registrovať voľné ponuky cez túto inštitúciu. Pokiaľ ste otvorení eventualite vycestovať do zahraničia, nezabudnite skontrolovať aktuálnu pracovnú situáciu v rámci Európy cez register Eures, ktorú úrad práce prezentuje. Európske služby zamestnanosti predstavujú sieť spolupracujúcich subjektov, ktorých cieľom je uľahčiť voľný pohyb pracovných síl v rámci európskeho hospodárskeho priestoru. Štatistiky nám prezrádzajú, že od roku 2004, odkedy Eures funguje, poskytli službu viac ako 640-tisíc klientom. Prostredníctvom tejto siete si našlo prácu viac než 53-tisíc Slovákov.

2. Hľadajte na internete

Internet je dnes božím zákonom. Tu nájdete drvivú väčšinu informácií o pracovných príležitostiach. Taktiež existuje viacero stratégií ako nájsť prácu na internete okrem monitorovania zrejmých pracovných portálov. Dôležitým krokom bude starostlivosť o vlastnú on-line identitu. Prostredníctvom sociálnych sietí sa dnes veľakrát nechcene čerpajú informácie o vašej osobe. Vyhnite sa zverejňovaniu obsahu, ktorý by ste nechceli prezentovať potenciálnemu zamestnávateľovi. Zariaďte si relevantné e-mailové konto s plnohodnotným znením vášho mena (maily typu vcelicka123@azet.sk sú nechutnou pozostalosťou niekdajšej násťročnej on-line komunity, ktorou sa určite nechcete reprezentovať). Nepodceňujte „všemocný“ Facebook, ktorý vám prostredníctvom tematických fanpages a skupín s pracovným zameraním umožňuje sledovať aktuálne pracovné ponuky. Môžu to byť uzavreté skupiny, ktoré up-datujú náhodný obsah s prácou, personálne agentúry, záujmové skupiny (pr. opatrovateľky v Rakúsku a pod.) či akákoľvek firma disponujúca voľnými pracovnými miestami.

3. Registrujte sa v personálnej agentúre

Podstatným krokom je registrácia v personálnych agentúrach. V súčasnosti nemálo agentúr ponúka on-line dotazník či naopak jeho vyplnenie na mieste. Personálne agentúry ponúkajú záujemcom o prácu možnosť evidovať sa v databáze kandidátov. Personálna agentúra je prostredník medzi kandidátom a klientom. A je len v jej záujme sprostredkovať proces čo najrýchlejšie a najrozumnejšie. Personálny pracovník hľadá práve vás – profesionálnu osobnosť so špecifickými znalosťami či zručnosťami, ktoré pokryjú dopyt klienta čo najefektívnejšie. Výhodou personálnej agentúry je aj to, že personalisti dokážu poradiť uchádzačovi, na akú prácu sa hodí, vhodne ho usmerniť a posúdiť jeho možnosti čo najkomplexnejšie. Transparentnosť a lojalita voči kandidátovi by mala byť prvotným stavebným kameňom každej personálnej agentúry. Informovať ho o každom postupe, zamestnávateľových požiadavkách či pracovných podmienkach.

4. Nevynechávajte tlač

V prípade, že hľadáte pracovnú pozíciu vo svojom regióne, kupujte si lokálnu tlač, o ktorej viete, že jej súčasťou je inzercia pracovných miest. Zriedkavou, no užitočnou výnimočnosťou pracovnej inzercie, sú aj newslettre personálnych agentúr. Obdobné typy tlačovín bývajú vydávané na náklady personálnej agentúry a bývajú distribuované zadarmo.

5. Navštevujte veľtrhy práce

Motívom organizácie veľtrhu práce je stretnutie potenciálnych zamestnávateľov a uchádzačov. Ak ste o tejto možnosti nepočuli, skúste sa informovať o najbližšom veľtrhu v rámci Slovenska. Najväčší veľtrh pracovných príležitostí na Slovensku sa volá JobExpo SK, usporiadaný Úradom práce sociálnych vecí a rodiny. Jeho komerčným bratrancom je veľtrh Profesia days, ktorý sa koná pod záštitou známeho pracovného portálu profesia.sk. Pre takéto masové stretnutia je príznačné osobné stretnutie, užitočné informácie a množstvo potenciálnych kontaktov.

6. Oslovujte samotné firmy

Väčšie spoločnosti majú na svojich stránkach samostatnú kolónku s ponúkanými pozíciami, nie je preto zbytočné pravidelne monitorovať ich jednotlivé stránky. Obdivujete nejakú značku či firemnú identitu nejakej pobočky? Viete si predstaviť samého seba na konkrétnej pozícii? Oslovte ich, ponúknite im svoje služby a predajte sa.

7. Pýtajte sa známych

Snáď najstarší spôsob získavania práce. Nebojte sa pýtať svojich priateľov, známych či rodinných príslušníkov, či nevedia o nejakej práci. Zároveň ich poproste, aby na vás mysleli, keby sa o novej pracovnej príležitosti v budúcnosti dopočuli.

Adela Fručková/ Eunica Jobs

Zdroj: Dnes24.sk